Libyjci si vychutnávají pád Kaddáfího jako v kině – i s popcornem

Tripolis - Na obnovu Libye po těžkém konfliktu má do dvou týdnů dohlížet nová provizorní vláda. Tripolis se pomalu začíná vzpamatovávat z bojů. Válka skončila, a tak se otevírají kavárny. Ještě před dvěma měsíci byl Tripolis na kolenou, chybělo jídlo, benzin, elektřina, voda. Teď se tváří jako běžné, hlučné, ucpané velkoměsto.

Svým vlastním životem už žije i kdysi nejobávanější místo v Libyi – sídlo Muammara Kaddáfího Báb al-Azízíja. Teď tady těžká technika likviduje poslední zbytky hradeb a každý pátek tu vyrůstá obrovský trh. Suvenýry se tu prodávají každý den. Libyjské rodiny sem proudí v davech. Lepší kino než trosky Kaddáfího režimu si těžko dovedou představit. Aby iluze byla dokonalá, nechybí ani popcorn. 

Tripoliský přístav je zatím stále zavřený. Otevřít by se měl až začátkem listopadu. Zásobuje se po zemi. Na nábřeží se už prodává čerstvé ovoce z celého světa. Po těžkých válečných měsících otevřel i rybí trh. „Většinou jsou to ryby z Tuniska, my zatím chytáme jen tyhle malé. Naši rybáři se za války báli vyjet na moře, aby je netrefili piloti NATO,“ říká prodejce ryb Ibrahim Boro. 

O nedávném konfliktu svědčí spousty zbraní a kontrolních stanovišť v ulicích Tripolisu. Vystřílené patrony už se ale po zemi neválejí v několika vrstvách. Při oslavné střelbě umírali lidé a libyjští duchovní ji před týdnem zakázali.