Češi vzpomínali v Mauthausenu na padlé krajany

Mauthausen - Asi stovka Čechů se sešla v rakouském koncentračním táboře Mauthausen. Vzpomínali tu na vraždu 263 krajanů v roce 1942. Zabiti tehdy byli blízcí a spolupracovníci parašutistů, kteří v témže roce provedli atentát na říšského protektora Reinharda Heydricha. Na pietu dorazili potomci obětí a také zástupci pravoslavné církve a historici.

Čtyřiadvacátý říjen 1942 - nacisté v Mauthausenu hromadně popravují příbuzné atentátníků a ty, kteří jim pomáhali. „Byli to příslušníci sokolské odbojové organizace, kteří jim poskytovali zázemí, členové českého červeného kříže, vojáci z povolání, příslušníci české pravoslavné církve,“ vyjmenovává historik Vojtěch Šustek.

Každý rok se do kaple koncentračního tábora vrací pamětníci a pozůstalí. Každý rok jich je méně. „Ti lidé postupně umírají nebo jim už vysoký věk nedovoluje přijet. Přímých pozůstalých sem jezdí kolem deseti. Tahle akce je pro ně nesmírně důležitá,“ říká organizátor pietní akce Vlastislav Janík. „Moje poslední vzpomínka na maminku je, jak si kapesníkem utírala slzy a tím kapesníkem mi pak zamávala,“ vzpomíná jedna z pozůstalých Irena Hešová.

Čechy do Mauthausenu převezl transport z Terezína. Nepřežili tu ani jediný den. Zabíjeni byli v malé místnosti, každý zvlášť v intervalu dvou minut. „Byli sem nahnáni za účelem lékařské prohlídky, pak byli střeleni do týla,“ přibližuje Šustek. Přímo v souvislosti s atentátem na říšského protektora bylo v koncentračních táborech v dalších dvou vlnách zabito ještě dalších třicet jedna lidí.