Obama vyzval Egypt k ukončení výjimečného stavu v zemi

Washington – Prezident Spojených států Barack Obama vyzval Egypt ke zrušení výjimečného stavu v zemi a ukončení vojenských procesů s civilisty. Obama tak podle Bílého domu učinil v telefonickém rozhovoru s polním maršálem Muhammadem Husajnem Tantávím, předsedou egyptské Nejvyšší rady ozbrojených sil (SCAF), která de facto zemi vládne.

Podle Bílého domu Obama Tantávího v telefonu ujistil o americké podpoře při budování „silného, mírumilovného, prosperujícího a demokratického Egypta, který bude jednat dle přání svého lidu“. Stejně tak by měl podle Obamy egyptský lid rozhodnout o svém osudu ve volbách konaných od listopadu. Oba lídři se shodli na tom, že volby by se měly konat v souladu s demokratickými standardy. Americký prezident v této souvislosti přivítal souhlas Egypta přijmout pozorovatele na volby.

Obama také přislíbil Egyptu ekonomickou podporu. S Tantávím se shodli na další spolupráci v zajištění regionální bezpečnosti a boji proti terorismu.

Egypťané by měli hlasovat od 28. listopadu o nových poslancích a od 29. ledna vybírat nové senátory. Celkově by měl volební proces trvat téměř čtyři měsíce. Parlament bude mít následně za úkol připravit novou ústavu a uspořádat prezidentské volby.

Armáda, která převzala vládu po odstoupení prezidenta Husního Mubaraka, přislíbila pod tlakem Egypťanů, že po zvolení prezidenta předá moc civilní vládě. Datum volby však ještě nebylo stanoveno.

Zákon o výjimečném stavu, který umožňuje omezování práv a svobod občanů a konání procesů před zvláštními soudy, je v platnosti již od doby nástupu Mubaraka do prezidentského úřadu. Zrušení tohoto zákona, který symbolizuje starý režim, je požadováno již od počátku roku. Armáda nejprve přislíbila jeho zrušení, ale potom platnost zákona prodloužila až do června 2012.