Devadesátiletý Michal I. po 64 letech promluvil v parlamentu

Bukurešť - Poprvé od své abdikace v roce 1947 dnes v rumunském parlamentu promluvil bývalý král Michal I. Vyzval politiky k práci, aby země opět našla „důstojnost a respekt“ na mezinárodní scéně. Rumunské politické elity mají podle něj v tomto směru velkou odpovědnost. Poslanci projev přijali s nadšením a připravili Michalovi I. ovace vstoje. Autoritářský prezident Traian Basescu, který vůči devadesátiletému bývalému králi neskrývá averzi, na slavnosti v parlamentu chyběl - spolu s předsedou vlády Emilem Bocem.

Někdejší rumunský vládce, který se 45 let nesměl vrátit se do rodné země, ocenil pokrok, jehož Rumunsko dosáhlo od pádu komunistického režimu v roce 1989, přičemž zdůraznil zejména „demokracii, svobody a počátek prosperity“. Odsoudil ale neúctu k etice a personalizaci moci. 

0Michal I.:

„Nadešla doba, abychom definitivně skoncovali se špatnými zvyky minulosti. Demagogie a lpění na moci nemají v roce 2011 v rumunských institucích místo.“


Za konstruktivní a užitečný moment označil vystoupení Michala I. bývalý rumunský prezident Ion Iliescu. Právě on ale v 90. letech bránil Michalovi I. vrátit se do Rumunska a byli to jeho sociální demokraté, kteří navrhli prohlásit bývalého panovníka za nežádoucí osobu. Iliescu ale řekl, že se už v roce 2001 s Michalem I. „usmířil“, což mu umožnilo, aby se definitivně usadil v Bukurešti.

Projevem Michala I. v parlamentu vyvrcholily oficiální oslavy jeho 90. narozenin. Večer se ještě v Bukurešti uskuteční galakoncert a následná soukromá večeře, na níž budou četné evropské korunované hlavy, hlavně pak španělská královna Sofia, švédský král Carl XVI. Gustaf, velkovévoda lucemburský nebo belgická a jordánská princezna.

Bývalý rumunský král Michal I. s dcerou, princeznou Margaritou
Bývalý rumunský král Michal I. s dcerou, princeznou Margaritou

Od doby, kdy ho komunisté vyhnali ze země, žil Michal I. v exilu. Rumunské občanství získal zpátky až v roce 1997. V Rumunsku žádnou oficiální roli nemá, i když je velmi populární. V 90. letech dokonce usiloval o obnovení monarchie.