Rina se blíží k Mexiku

Cancún (Mexiko) - Mexické úřady evakuovaly stovky obyvatel z několika rybářských vesnic na pobřeží před blížícím se hurikánem Rina, který by měl k poloostrovu Yucatán dorazit nejpozději ve čtvrtek. Z oblasti také odjíždějí turisté, kterých jsou v Cancúnu a jeho okolí desetitisíce. Poslední velmi ničivý hurikán zasáhl region v roce 2005. Wilma tehdy způsobila škody za tři miliardy dolarů.

Rina se dnes večer našeho času nacházela asi 350 kilometrů jihovýchodně od mexického ostrovu Cozumel a pohybovala se na severozápad rychlostí necelých deset kilometrů za hodinu. Doprovázely ji větry o rychlosti až 137 kilometrů v hodině.

S úterní evakuací tří stovek obyvatel z Punta Allén na mexickém pobřeží pomáhali vojáci i policie. Celkem chtějí úřady z místa do bezpečí přemístit okolo 500 obyvatel. Připraveny jsou ale i na evakuaci dalších 200 tisíc lidí.

Lidé utíkají z Mexika před hurikánem Rina
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Israel Leal

NASA také kvůli obavám z hurikánu stáhl šest astronautů a vědců, kteří se účastní podvodní vesmírné simulace na souostroví Florida Keys. Posádka podmořské laboratoře Aquarius tak stanici musela opustit po pěti dnech. Začátek této mise, která měla původně trvat 13 dní, přitom zpozdila jiná bouře v oblasti.

V Quintana Roo platí varování před hurikánem, v Belize jen varování před tropickou bouří. Úřady v Quintana Roo nařídily uzavřít všechny školy. Námořnictvo je v pohotovosti, aby mohlo v případě nutnosti pomoci obyvatelstvu v zasažených místech. Turistům nehrozí prozatím žádné nebezpečí. Moderní hotely v oblasti mají pevné konstrukce a pro případ bouří mají navíc kryty.