Stern: Krejčíř stojí za vraždou německého podnikatele

Berlín – Německý zpravodajský magazín Stern přichází v nejnovějším čísle s odhalením, že za vraždou německého podnikatele Uweho Gembally v Jihoafrické republice stojí uprchlý český podnikatel Radovan Krejčíř. Všechny stopy totiž vedou k němu. Krejčíř nechal Gemballu zlikvidovat, protože odmítl pašovat peníze do JAR. Český podnikatel ovšem jakákoli obvinění kolem Gembally odmítá.

Sternpátrá po pachateli vraždy Gembally v JAR v roce 2010. Podle médií měl čtyřiapadesátiletý podnikatel z jihoněmeckého Leonbergu převážet v luxusních vozech do JAR peníze pro Krejčíře. Když jednou částka chyběla a Krejčíř ji nedostal, nechal Gemballu zavraždit. Jenže Stern teď přichází s odhalením, že Gemballa naopak odmítl českému podnikateli peníze v autech dovážet, což měl být důvod k jeho likvidaci. Magazínu údajně jihoafrický policista, který se podílí na vyšetřování, řekl, že Krejčíř nesnáší, když mu někdo odporuje. „To se pak z něj stává psychopat,“ řekl prý policista.

Gemballu krátce po jeho příletu do Johannesburgu loni v únoru unesli. Útočníci ho údajně drželi v domě Krejčířova bulharského obchodního společníka. Telefonicky po Gemballově manželce požadovali milion dolarů. Kredit na telefonu, ze kterého volali, přitom zaplatil Krejčířův účetní. Únosci výkupné nedostali, a tak rukojmí zabili. Gemballa byl udušen a jeho tělo se našlo až v září 2010.   

Za jeho vraždu byl loni v urychleném procesu na 20 let vězení odsouzen osmadvacetiletý Jihoafričan Thabiso Mpshe. Od koho ale dostal tento nájemný vrah příkaz Gemballu zabít, soud nezjistil.

Krejčíř podezření z účasti na Gemballově smrti odmítá. Jihoafrickému tisku sice řekl, že zvažoval možnost spolupráce s Gemballou, německý podnikatel prý ale zmizel dřív, než se s ním mohl sejít. 

Krejčíř, který je v Česku obviněn z rozsáhlé trestné činnosti, žije v JAR od roku 2007. Jihoafrický soud ho odmítl vydat zpět do Česka, odkud v červnu 2005 policii utekl při domovní prohlídce.