Kosovští Srbové zmírní barikády

Kosovska Mitrovica – Srbové na severu Kosova odstraňují část barikád na silnicích vedoucích k srbské hranici. Prý je to gesto dobré vůle. Barikády neodstraní úplně, ale jen tak, aby byl průjezdný jeden pruh. Chtějí tak umožnit zásobování jednotek KFOR, které v oblasti působí. Vojáci KFOR se už minulý týden pokusili barikády odstranit, Srbové jim to ale nedovolili.

Srbové částečně odstranili barikády k hraničnímu přechodu Brnjak a také část zábran směrem k hraničnímu přechodu Jarinje na hranicích se Srbskem. Na částečném uvolnění zatarasů se dohodli zástupci čtyř opštin na severu Kosova, kde mají Srbové většinu. 

Odstranění barikád označují Srbové za znak jejich dobré vůle. Nechtějí prý, aby zátarasy omezovaly jednotky KFOR v pohybu. 

Barikády mají být i částečně odstraněny v Kosovské Mitrovici poblíž mostu přes řeku Ibar směrem na obec Leposavić. Na ostatních barikádách, hlavně pak na mostě přes řeku Ibar, který město rozděluje na srbskou a albánskou část, barikády zůstávají. 

Srbové blokují provoz přes oficiální přechody mezi Kosovem a Srbskem Jarinje a Brnjak už třetí měsíc, aby tak dali najevo nesouhlas s osamostatněním Kosova. Asi před měsícem začali budovat silniční zátarasy.