Palikotovci zahájili oficiálně boj proti kříži v Sejmu

Varšava – Palikotovo hnutí dnes vedení poslanecké sněmovny předložilo návrh na odstranění kříže v dolní komoře parlamentu. Podle zástupců strany totiž kříž v Sejmu porušuje polskou ústavu. Ta tvrdí, že veřejné instituce mají dodržovat v otázce náboženského přesvědčení neutralitu.

„My neválčíme ani s náboženstvím, ani s církví. Kříž je symbolem toho, že polský stát nezachází se všemi svými občany stejně, vybral skupinu, která je pro něho důležitější,“ řekl mluvčí Palikotova hnutí Andrzej Rozenek. „My jsme toho názoru, že všichni občané v Polsku mají stejná práva, což zaručuje ústava,“ dodal Rozenek. 

Poslanci Palikotova hnutí chtějí, aby tento náboženský symbol zmizel z jednacího sálu parlamentu ještě před 8. listopadem, kdy se poprvé sejde Sejm v novém složení. 

Pokud se současný předseda Sejmu Grzegorz Schetyna z vládní Občanské platformy nebude návrhem zabývat, hodlá ho Palikotovo hnutí předložit jeho nástupci. Když ani ten nezakročí, obrátí se na polský ústavní soud. 

Kříž z ebenového dřeva v jednacím sále Sejmu visí od října 1997. Bez vědomí vedení dolní komory parlamentu ho tam pověsili dva poslanci někdejší Volební akce Solidarita (AWS).