Nečas u Obamy: Výměna dárků a postel bez čel

Washington – Český premiér Petr Nečas se za několik hodin setká v Bílém domě s Barackem Obamou. Čeká je řada politických i ekonomických témat. Návštěvu na vrcholné úrovni ale doprovázejí o mnohem „obyčejnější“ aspekty. Třeba výměna darů nebo to, jestli se český premiér vejde do postele pro hosty.

Jeden ještě před pár hodinami asistoval v Bruselu v boji za světovou ekonomiku, druhý si odskočil na americký Západ bojovat proti klesajícím preferencím. Oba v noci uletěli tisíce kilometrů k odpolednímu setkání v nejslavnější kanceláři světa. Barack Obama přijme v Oválné pracovně českého premiéra. „Jenom to potvrzuje, že Česko je ceněný spojenec a ve Washingtonu mu naslouchají,“ říká analytik institutu CEPA Robert Kron.

Této návštěvě dávají Američané zvláštní důraz. Českého premiéra ubytovali naproti Bílému domu. Slavný Blair House je obyčejně vyhrazený státním návštěvám, účastníci pracovních schůzek v něm nebydlí. Z Čechů si jeho luxus naposledy užíval prezident Havel, skoro před deseti lety. Premiér Nečas si ve svém přechodném domě užíval atmosféru budovy a překvapivě i postel. „Pro mě je vždycky klíčové, aby postel neměla čela. Mám metr a devadesát tři centimetrů. Ve chvíli, kdy má postel čela, musím spát po úhlopříčce,“ pochvaloval si český premiér americké poležení.

Petr Nečas dostal od Baracka Obamy psací soupravu
Zdroj: ČT24

Ještě před setkáním dorazily dary od prezidenta Obamy – osobní psací souprava pro premiérův stůl. Nečas na oplátku do Bílého domu poslal zlacenou soupravu Moser za 30 tisíc korun.

Barack Obama dostal od Petra Nečase broušené sklo
Zdroj: ČT24

Blair House se pokaždé stává výsostným územím státu, z něhož jeho aktuální obyvatel přicestoval. Česko se na necelé dva dny přiblížilo Bílému domu, jako už dlouho ne. Aspoň z geografického hlediska. Z diplomatického už to tak jednoznačné není. Časy radaru jsou už minulostí. Z Bushových plánů protiraketové obrany nezůstalo skoro nic, stejně jako z tehdejší globální české slávy. Po dvou Obamových návštěvách v Praze a změně americké strategie se vztahy vrátily k normálu – vynikající a trochu nezajímavé. „Jenom proto, že vypadají jinak, by byla chyba si myslet, že jsou horší,“ dodává Kron.