NATO opustí Libyi na konci října

Brusel – Severoatlantická aliance ukončí 31. října svoji libyjskou misi. Vedení aliance tak rozhodlo přes žádost představitelů nového libyjského režimu, kteří by chtěli mít krytí NATO alespoň do konce roku. Představitelé NATO však tvrdí, že po zrušení rezoluce OSN vyhlašující bezletovou zónu nad Libyí nebo obchodní embargo jsou úkoly aliančních sil splněny.

Rezoluce OSN také umožňovala cizím vojenským silám chránit civilní obyvatelstvo. Když Rada bezpečnosti ve čtvrtek rezoluci jednomyslně zrušila, zareagovala aliance přípravou na ukončení své operace. „Naše vojenská práce už je hotova,“ komentoval rozhodnutí Rady bezpečnosti generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen. V Libyi bojovali především letci, kteří ničili konkrétní cíle, zejména infrastrukturu sil tehdejšího diktátora Muammara Kaddáfího, a spolu s námořními silami dbali na dodržování bezletové zóny.

Tajemník Rasmussen odmítl, že by se mělo NATO podílet na dalším dění v Libyi, přestože o to zástupci přechodné vlády žádali. Zástupce země u OSN vyzval ve středu Radu bezpečnosti, aby zatím libyjskou rezoluci nerušila. Přechodná vláda by podle něj byla potřebovala čas na zabezpečení chodu státu a jeho hranic.

Už po nedělním vyhlášení osvobození Libye Přechodnou národní radou však uvedli velitelé aliančních sil, že je nová vláda schopna zemi nadále zabezpečit. Představitelé NATO ovšem zdůraznili, že kterákoli členská země může novou libyjskou vládu podpořit.

Přes pochyby Přechodné národní rady o budoucím zabezpečení země jsou někdejší protikaddáfijští bojovníci jednoznačně přesvědčeni, že je vítězství nezvratné. Už proto neváhají odhalit některé informace o dříve tajných odbojových sítích a jejich základnách. Jedna z nich byla na tripoliských jatkách – v malé místnosti byla ukryta ošetřovna.

„Jatka jsme vybrali schválně, protože je na nich vždycky spousta krve, takže to nikomu nebylo nápadné. Raněné měl ošetřovat veterinář, který taky nebudil podezření,“ popsal Abdul Hakím, který proti Kaddáfímu v Tripolisu bojoval. Na jatkách se hromadily také ukořistěné zbraně, povstalci získali i vojenskou vysílačku.

Místnost na tripoliských jatkách
Zdroj: ČT24

Teď, když je po boji, začali vítězové sepisovat seznamy. Nejsou to ale seznamy údajných zrádců jako třeba v poválečném Československu. Rebelové se naopak snaží dát dohromady jména těch, kteří bojovali proti Kaddáfího režimu. Některé skupiny totiž byly utajené tak dobře, že o jejich členech vlastně nikdo neví.