Střelba u americké ambasády v Sarajevu - útočník zneškodněn

Sarajevo – Neznámý muž ozbrojený automatickou puškou dnes několik minut střílel na budovu americké ambasády v bosenské metropoli Sarajevu. Proti útočníkovi zasáhli policisté, včetně odstřelovačů, a podle agentury DPA ho zastřelili. Agentury AFP a Reuters ale uvádějí, že útočník byl postřelen a následně zatčen. Při incidentu byl zraněn nejméně jeden pracovník ochranky zastupitelského úřadu.

Bosenská televize vousatého muže s kalašnikovem identifikovala jako Mevlida Jasareviče, třiadvacetiletého Srba, jenž pochází z převážně muslimského města Novi Pazar. „Zjistili jsme, že už byl souzen za loupež v Rakousku v roce 2005. V Srbsku si pak odpykával třiletý trest,“ konstatoval bosenský státní zástupce Dubravko Čampara.

Střelec zřejmě nebyl sám, agentura DPA uvedla, že na místě útoku byli tři komplicové. Jeden z nich byl údajně zraněn a zadržen, další dva jsou na útěku.

Při zásahu utrpěl zranění i jeden policista, personál velvyslanectví vyvázl bez úhony. Spojené státy pohotový zásah bosenských policistů ocenili. „Všichni naši zaměstnanci jsou v bezpečí. Chci využít této příležitosti a vyjádřit svou vděčnost těm, kteří neváhali riskovat svůj život,“ prohlásila mluvčí ministerstva zahraničí Victoria Nulandová.

Zástupce Bosňáků v tříčlenném vedení státu Bakir Izetbegović označil incident v centru Sarajeva za teroristický útok proti americkým přátelům. „Americká vláda a její lid nás podpořili v těch nejtěžších chvílích naší historie. Nikdo nemá právo ohrožovat přátelské vztahy, jež mezi našimi zeměmi panují,“ uvedl a vyzval policii, aby střelbu rychle vyšetřila.

Střelec zřejmě patřil mezi vahhábity

Podle místního rozhlasu patřil útočník k blíže neupřesněnému „vahhábitskému hnutí“. Vahhábismus je striktně ortodoxní větev islámu, která vznikla v 18. století. Cílem vahhábismu bylo odstranit z islámu vše, co bylo považováno za výraz polyteismu. Nejvíce se toto učení v zemi rozšířilo během bosenské války.

Přibližně dvě pětiny obyvatel Bosny jsou muslimové, kteří jsou ale vesměs považováni za vyznavače umírněných forem islámu. Sami pak ultrakonzervativní vahhábity považují za nakloněné teroristickým postupům.

Americká ambasáda v Sarajevu se nachází poblíž univerzity a obchodní čtvrti. Zastupitelský úřad ještě nikdy v minulosti nebyl napaden; v roce 2002 ale byl na krátkou dobu uzavřen kvůli blíže neupřesněné hrozbě.