Poslední Kaddáfího baštu trápí zápach smrti

Syrta (Libye) – Nad libyjskou Syrtou se vznáší mrak smrti. Zápach rozkládajících se těl trápí a děsí takřka každého. Ve městě, které bylo poslední baštou Kaddáfího sil na konci nedávné občanské války, nacházejí dobrovolníci desítky mrtvých těl. Nikdo přitom neví, kdo mrtví jsou, kdo je zabil, ani kolik jich v Syrtě ještě je. Podle dobrovolníků, kteří těla hledají a pohřbívají, jde zřejmě vesměs o bojovníky minulého režimu, ale také o civilisty, kteří padli při bombardování. Od minulé neděle, kdy povstalci vyhlásili konečné vítězství, prý byly pohřbeny ostatky 500 osob.

 

Syrta byla dějištěm rozhodujícího střetu Kaddáfího věrných s povstalci, ve městě byl také sesazený diktátor zabit. V té době však už zřejmě byly na řadě míst poschovávané mrtvoly. Ve čtvrti, kam se v závěru Muammar Kaddáfí uchýlil, našli dobrovolníci řadu těl. Byla sice pohřbena ve 26 hromadných hrobech označených pouze kamenem bez textu, ty však byly příliš mělké, a tak se z nich šířil zápach rozkladu. Navíc byly hroby uvnitř komplexu čističky vod. Lidé, kteří hroby nalezli, tak museli těla znovu pohřbít.

V troskách jedné z výškových budov našli dobrovolníci přes 50 těl civilistů. Ti zřejmě zahynuli při útoku leteckých sil NATO. „Pod troskami jsou ženy i děti, je to strašné. Nemůžeme se k nim dostat, potřebovali bychom buldozer,“ řekl člen charity Muhammad Muftah. O tom, že byl dům zničen při náletu, svědčí sedmimetrový kráter, který zůstal v blízkosti. Libyjci tvrdí, že opoziční jednotky neměly k dispozici zbraně podobného kalibru.

V některých případech není jasné, ke které straně patřili mrtví nebo ti, kteří je zabili. Asi 70 spoutaných a postřílených lidí leželo na trávníku před hotelem Mahrí. Zatímco členové jednotek Přechodné národní rady tvrdí, že to byli jejich kolegové, které pozabíjely Kaddáfího jednotky, organizace Human Rights Watch průzkumem zjistila, že mezi mrtvými je mnoho obyvatel Syrty loajálních Kaddáfímu. Domnívají se proto, že se ve skutečnosti jedná o příznivce padlého režimu, které postříleli revolucionáři.

Další mrtvé nacházejí ve svých domech a na pozemcích lidé, kteří před boji utekli z města a nyní se vracejí. „Nacházejí mrtvoly nebo narychlo vykopané hroby,“ shrnul jeden z dobrovolníků Muhammd Júnis Hamalí.