Porouchaný vlak uvázl v dlouhém alpském tunelu

Spiez (Švýcarsko) – Pod masivem Lötschberg uprostřed alpského tunelu dlouhého 35 kilometrů uvázl dnes osobní vlak s 200 cestujícími. Souprava nemohla kvůli poruše jet dál, cestující se nakonec dočkali záchrany docela rychle, náhradní vlak pro ně přijel už za hodinu. Protože se porouchaný vlak dostal do bezpečnostního bodu Ferden, který slouží k opuštění tunelu, mohli cestující bezpečně přestoupit.

Patrovému regionálnímu vlaku společnosti BLS, které patří i samotný Lötschberský úpatní tunel, se rozbily brzdy. Nouzově proto zastavil a už se nehnul. Cestující proto museli čekat, než se k nim dostanou záchranáři a náhradní souprava. Podle BLS bylo velké štěstí, že porouchaný vlak zastavil právě v nouzové stanici, takže mohli cestující bez nebezpečí přejít do druhého tubusu, kam přijel náhradní vlak. Nedobrovolné dobrodružství skončilo pro cestující asi po hodině, Lötschberský úpatní tunel byl uzavřen 90 minut, během nichž musely další vlaky jezdit odklonem.

Železniční tunel je s délkou 34,7 kilometru třetí nejdelší na světě. V provozu je od roku 2007, běžné osobní vlaky jím mohou projíždět až 200kilometrovou rychlostí, soupravy s naklápěcím systémem ještě o 50 kilometrů rychleji.