Operaci Anthropoid připomíná deska na domě, kde se atentát plánoval

Londýn – V centru Londýna byla včera odhalena pamětní deska českým parašutistům z druhé světové války. A to přímo na domě, kde se plánoval atentát na Reinharda Heydricha. Zastupující říšský protektor rozpoutal v 1941 v protektorátu Čechy a Morava tvrdé represe a byl jedním z architektů masového vyhlazování Židů. Jeho likvidaci naplánovala exilová vláda v Londýně a tímto odvážným úkolem pověřila československé vojáky.

Že byla pamětní deska na rohu cihlového činžáku odhalena právě včera, v den státního svátku, není náhodné. „Atentát se původně měl uskutečnit v den výročí československé nezávislosti, na náš státní svátek 28. října,“ vysvětlil český velvyslanec v Británii Michael Žantovský.

Spolu s ním se ceremoniálu účastnil jeho slovenský kolega Miroslav Wlachovský a Robert Davis, zastupitel městské části Westminster, kde budova leží. V objektu Porchester Gate na okraji Kensingtonských zahrad před sedmdesáti lety v šestém patře sídlil druhý odbor ministerstva obrany československé vlády v exilu, jak zněl oficiální název československé vojenské tajné služby.

Právě zde v říjnu 1941 začal šéf služby plukovník František Moravec plánovat operaci Anthropoid. O operaci, jejímž cílem byl atentát, rozhodl prezident Edvard Beneš poté, co Hitler v září 1941 vyslal Heydricha do protektorátu. Heydricha pak zabili v květnu 1942 parašutisté Jan Kubiš a Jozef Gabčík.

„Rada Westminsteru je hrdá, že může uctít londýnskou základnu československé vojenské zpravodajské služby,“ prohlásil Davis. „Je to fascinující příběh důležité mise, která vedla k záchraně milionů životů, protože Heydrich se pak měl přesunout do Francie, kde měl zlikvidovat hnutí odporu, což by mělo přímý dopad na úspěch vylodění v Normandii,“ dodal Davis.

„Pro mě je obtížné o tom mluvit, protože já to zažil přímo, pro mě to není žádná historie,“ poznamenal plukovník ve výslužbě Arnošt Polák, předseda Svazu letců svobodného Československa v Británii. „Ale je skvělé, že se tato událost připomíná, že se připomínají ti kluci, kteří za to dali životy a obětovali se. Je to ohromná věc,“ dodal Polák, který za války létal u 311. bombardovací perutě.

U stejné perutě byl také generálmajor Ivan Schwarz, který ale ještě předtím byl u radistů na základně v centrální Anglii. „Tam byl i Gabčík. Znali jsme se osobně a byli jsme společně velice zadobře. Byl moc dobrej a schopnej. Přihlásil se ke speciálním službám, tak byl trénovanej,“ poznamenal Schwarz. Na plánování operace Anthropoid se podílelo také oddělení zvláštních operací britské tajné služby. Celá operace byla tak utajovaná, že všechny detaily znali kromě Moravce jen čtyři lidé.

Umístění desky bylo iniciativou publicisty žijícího v Británii Jana Kaplana, který také na dvoře domu Porchester Gate našel cihlovou zeď, u níž se fotografovali všichni parašutisté, kteří během války v tomto domě absolvovali poslední fázi výcviku před výsadky v protektorátu. „Tady bylo foceno pravděpodobně kolem pětadvaceti nebo víc parašutistů, než odletěli na ty jejich nebezpečné mise,“ dodal. Gabčík s Kubišem se zde nechali zvěčnit, než koncem prosince 1941 odletěli připravit tajný úkol. Bylo ovšem jasné, že až ho splní, i na ně čeká smrt.

Česká televize v současné době vysílá sérii dokumentů Heydrich - konečné řešení, která připomíná celé působení tohoto fanatického nacisty od jeho nástupu do protektorátu až po atentát v květnu r. 1942. Seriál se vysílá vždy v neděli ve 20:00 hod. na ČT2 a lze ho přehrát také v archivu iVysílání.


Pomsta za atentát byla krutá a připravila o život tisíce lidí. Na druhé straně to byl nejodvážnější čin československého odboje, který zajistil, že vlády evropských mocností zneuznaly závěry mnichovské dohody z roku 1938 a Československo mohlo po osvobození obnovit svou státnost v původních hranicích.