Sýrie: Asad bojuje s dezertéry, od včerejška jich zabil 27

Damašek - Počet vojáků, kteří od minulé noci zahynuli při nepokojích v Sýrii, stoupl na 27. Syrská armáda dnes poslala do staré čtvrti středosyrského Homsu tanky. Snaží se z města dostat dezertéry, kteří včera uprchli právě do této části města. Od pátku si násilnosti v Sýrii vyžádaly další desítky lidských životů. Armádní operace v Homsu trvají již dva týdny.

Ve městě se údajně skrývá několik set dezertérů. V pátek se násilnosti soustředily v Homsu a Hamá. V Homsu pokračovaly i v noci na dnešek a podle ochránců lidských práv při nových střetech přišlo o život 17 vojáků a také čtyři civilisté.

Nejméně deset syrských vojáků dnes přišlo o život při přestřelce s ozbrojenou skupinou patrně z řad dezertérů u hranic s Tureckem. Zahynul i jeden z ozbrojenců, kteří nastražili vojenskému oddílu léčku.

Nejvíce obětí padlo v Homsu

Protirežimní nepokoje v Sýrii si od března vyžádaly podle OSN 3000 obětí. Syrští ochránci lidských práv odhadují, že 40 procent z nich připadá na Homs. Toto milionové město leží na západě Sýrie a od Damašku je zdálené asi 160 kilometrů.

/*json*/{"map":{"lat":35.389049966912,"lng":38.056640625,"zoom":6,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[{"lat":34.705493410225,"lng":36.76025390625,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/

Z armády, v jejímž vedení jsou hlavně příslušníci šíitské sekty alávitů, k níž náleží také prezident Bašár Asad, utíká stále více vojáků. Se zbraní v ruce mnozí chrání syrská města a útočí na vojsko. V noci na dnešek prý dezertéři napadli dvě armádní hlídky v Homsu a zabili 17 vojáků.

Syřané si přejí hlavně politické uvolnění, ale se vzrůstajícím počtem mrtvých volají i po odstoupení Asada. Prezident slíbil reformy i povolení politických stran. Odstoupit ale nehodlá.