Severovýchod USA pod sněhem, tisíce lidí jsou bez elektřiny

Boston - Severovýchod Spojených států nečekaně zasáhla sněhová bouře. Na některých místech napadlo až 30 centimetrů sněhu a tisíce lidí se ocitly bez dodávek elektrické energie. Kvůli nepřízni počasí se o hodiny zpožďovaly lety ze třech hlavních newyorských letišť.

V Pensylvánii, Marylandu a Západní Virginii zůstalo bez energie 44 tisíc lidí využívajících služeb společnosti Allegheny Power. Ochromeno bylo také mezinárodní letiště ve Filadelfii, kde lety nabíraly hodinová zpoždění.

S problémy a až 75 minutovými zpožděními se potýká také letecký provoz v New Yorku. Do odpoledne byly zrušeny starty z Kennedyho letiště i z letiště LaGuardia. Třetí velké newyorské letiště Newark Liberty hlásilo velká zpoždění.

„Na říjen je to silná bouře,“ prohlásil meteorolog Paul Walker z webu AccuWeather.com. Dodal, že pro tuto roční dobu nejsou bouře o takovéto intenzitě běžné. V říjnu není sice sněžení ničím výjimečným, ale tato smršť by mohla být rekordní. Vše začalo deštěm, ale když poklesly teploty, změnil se déšť na sněžení. Nárazy větru u pobřeží dosahují 72 kilometrů v hodině.

Ilustrační foto
Zdroj: AP Photo
Autor: Mel Evans

Až 30 centimetrů napadlo ve městech Hartford v Connecticutu, Allentown v Pensylvánii a Worcester v Massachusetts, další města hlásí o něco menší sněhovou pokrývku. V New Yorku meteorologové očekávají asi deset a v Bostonu osm centimetrů. V Allentownu začíná obvykle sněžit až počátkem prosince, v Bostonu na konci listopadu a v New Yorku s Filadelfií až v polovině prosince.