Cameron: Kdo utlačuje křesťany a homosexuály, neuvidí naše peníze

Perth - Velká Británie zablokuje přísun rozvojové pomoci zemím, které perzekvují křesťany a homosexuály. Na končícím summitu zemí britského Společenství (Commonwealth) v Perthu na to upozornil představitele afrických států britský premiér David Cameron. Setkání nejvyšších osobností se od pátku konalo pod záštitou britské královny Alžběty II., lídři ovšem k žádné zásadní shodě v otázce lidských práv a demokracie nedošli.

„Rádi bychom, aby se země, které dostávají naši pomoc, držely náležitých lidských práv, k tomu patří i to, jak lidé zacházejí s gayi a lesbami,“ prohlásil Cameron v rozhovoru pro britskou BBC. „Britská pomoc by měla mít víc provázaných podmínek, jako 'perzekvujete osoby kvůli jejich víře nebo jejich křesťanství nebo perzekvujete osoby pro jejich sexuální zaměření?' Takové perzekuce považujeme za nepřijatelné,“ zdůraznil.

Ze čtyřiapadesáti zemí, které jsou členy britského Společenství, jich celkem 41 považuje homosexualitu za nelegální. BBC k tomu poznamenala, že mnoho z těchto zákonů je ještě pozůstatkem z dob Britského impéria.

Například nigerijský senát nyní diskutuje o normě, která sňatky partnerů stejného pohlaví zakazuje a dokonce ukládá tresty všem, kteří k uzavření tohoto svazku pomáhají nebo jsou jeho svědky.

Zákonodárci Ugandy odhlasovali 25. října znovuotevření diskuse o zákonu, který by postavil homosexualitu mimo zákon a mohl by být rozšířen tak, aby pro gaye hrozil trest smrti. Velká Británie vynaložila v letech 2009 až 2010 zhruba 110 milionů dolarů na bilaterální pomoc Ugandě a do roku 2015 plánuje ročně vynaložit v průměru 158 milionů dolarů, napsala na svých internetových stránkách agentura Bloomberg.

Ohledně demokracie a lidských práv dohoda nepadla

Cameronovo varování přišlo v době, kdy nejvyšší představitelé států ukončili summit, aniž se jim podařilo dosáhnout dohody či shody v otázce demokracie a lidských práv. Setkání uzavřeli s tím, že v této citlivé otázce neuspěli. „Některá jednání nebyla snadná. Najít shodu v tak rozmanité organizaci, jako je Commonwealth, není nikdy snadné,“ prohlásila na závěr australská premiérka Julia Gillardová.

1Commonwealth (Commonwealth of Nations, Společenství národů) je mezivládní organizace sdružující Velkou Británii a její bývalá dominia a kolonie (výjimku tvoří Mosambik a Rwanda). Do roku 1931 Commonwealth nesl označení Britské impérium. Celkem společenství tvoří 54 států, jež zastupují zhruba dvě miliardy lidí. Formální hlavou svazku je britský panovník.


Ze zúčastněných státních představitelů má nejméně 17 komplikovanější návrat domů. Jedná se o ty, kdo měli rezervované letenky u australské letecké společnosti Qantas Airways; ta v sobotu nečekaně zrušila veškeré lety kvůli sporu s odbory.