Kaddáfí by raději zemřel, než aby šel k soudu do Haagu

Tripolis - Libyjský diktátor Muammar Kaddáfí prý v posledních dnech života uvažoval, že raději zemře v Libyi, než aby skončil před Mezinárodním trestním soudem (ICC) v Haagu. Říká to jeho spolupracovník Mansúr Zaú, bývalý šéf bezpečnostních brigád.

„Kaddáfí a jeho syn se rozhodli zůstat v Libyi poté, co na ně byly vydány zatykače. Kaddáfí řekl: 'Radši zemřu v Libyi, než abych byl postaven před soudu a byl souzen (žalobcem ICC Louisem) Moreno-Ocampem,'“ uvedl Zaú, který je nyní ve vazbě. 

Síly Přechodné národní rady (NTC) se dostaly na předměstí Tripolisu 19. srpna a přinutily tak Kaddáfího uprchnout do rodného města Syrty. O dva dny později metropole padla. „Kaddáfí věděl, že je konec, když jeho síly byly vytlačeny z Misuráty,“ dodal Zaú k událostem z 25. dubna. „Pak byl stále nervóznější.“ 

V Syrtě nejprve Kaddáfí pobýval v hotelu, v polovině září se musel vystěhovat, když se síly NTC přiblížily k městu a téměř každou noc pak měnil své útočiště. 

Kaddáfímu nepřidal klid ani fakt, že se od něj odklonili jeho někdejší spojenci, jako například italský premiér Silvio Berlusconi, zmiňoval prý i francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho nebo tureckého premiéra Recepa Tayyipa Erdogana a bývalého britského ministerského předsedu Tonyho Blaira. „Považoval je za své blízké přátele a tohle ho ranilo,“ uvedl Zaú. 

Situace se pak vyhrotila v noci z 19. na 20. října, Kaddáfí a jeho stoupenci se rozhodli opustit Syrtu, což se jim nakonec stalo osudným. „Byla to velká chyba. Byl to nápad Mutasima. Bylo to asi 45 vozů, 160-180 mužů, někteří byli zranění,“ popsal útok na Kaddáfího kolonu Zaú. „Místo toho, aby odjeli okolo třetí hodiny ráno, jak bylo plánováno, odjeli až o tři či čtyři hodiny později, protože Mutasimovi dobrovolníci byli velmi špatně organizováni.“