Čerstvé paměti Condoleezzy Riceové by mohly být zajímavé počtení

New York - Několik týdnů po teroristických útocích proti USA z 11. září 2001 se tehdejší americký prezident George Bush dozvěděl, že je možná otrávený a hrozí mu smrt. V rozhovoru pro televizní stanici ABC News to uvedla bývalá americká ministryně zahraničí Condoleezza Riceová, jež tehdy v Bílém domě působila jako národní bezpečnostní poradkyně. V současnosti působí na Stanfordově univerzitě a dnes jí vycházejí paměti nazvané No Higher Honor.

Riceová v knize přibližuje své osmileté působení v Bushově administrativě. Vzpomíná mimo jiné na bývalého libyjského diktátora Muammara Kaddáfího a poznamenává, že kdyby dnes byl u moci někdejší irácký diktátor Saddám Husajn, tak zvané arabské jaro by ve své dnešní podobě nebylo možné.

Riceová také v rozhovoru pro stanici ABC News vzpomínala na své zvláštní setkání s libyjským diktátorem Muammarem Kaddáfím. Jako ministryně zahraničí USA jeho zemi navštívila v roce 2008, když se Kaddáfí vzdal zbraní hromadného ničení. Diktátor prý tehdy Riceové ukazoval její fotografie s různými světovými státníky. Poté následovala píseň, kterou pro ni Kaddáfí, u kterého se po dobytí jeho sídla povstalci našlo album se snímky americké političky, nechal složit. Americká ministryně prý tehdy myslela na to, jak co nejrychleji setkání ukončit. „Říkala jsem si, že tohle je vážně podivný okamžik mé kariéry jako ministryně zahraničí,“ uvedla Riceová.

Bush si myslel, že ho otrávili

O riziku otravy se spolu s Bushem a tehdejším ministrem zahraničí Colinem Powellem dozvěděla Riceová podle svých slov v Šanghaji, kde byli na summitu zemí Rady pro ekonomickou spolupráci Asie a Tichomoří (APEC). Prostřednictvím zabezpečené videokonference je o něm na dálku informoval viceprezident Dick Cheney. „Viceprezident se objevil na obrazovce a řekl, že detektory v Bílém domě odhalily botulotoxin a že my všichni, kteří jsme mu byli vystaveni, zemřeme,“ uvedla Riceová. „Cože? Cože, Dicku?“ reagoval podle ní tehdy Bush.

Botulotoxin je nejjedovatější známá látka, která je podle amerického Centra pro biologickou bezpečnost „extrémně účinná a smrtící“. Vzorky z Bílého domu, které jej údajně obsahovaly, tehdy nechal na laboratorních myších prověřit ministr zdravotnictví Thomas Thompson. Riceová ve věci byla v kontaktu s jeho zástupcem Stevenem Hadleym. „Měl velmi suchý humor. Podotkl tehdy: 'Řeknu vám to takhle. Jestli budou ty myši nohama nahoru, je po nás. Jestli budou nohama dolů, jsme v pořádku',“ řekla bývalá ministryně.

Laboratorní vyšetření trvalo 24 hodin. Celou tu dobu prezident ani jeho okolí nevěděli, zda jsou otrávení. Dělali ale prý, jako kdyby se nic nestalo. Riceová nicméně přemítala, zda se vůbec dostane domů, než se otrava potvrdí. Okolo poledne následujícího dne se pak dozvěděla verdikt. Myši byly nohama dolů, řekl jí Hadley do telefonu. „Šla jsem pak za prezidentem, který seděl vedle Číňanů, a řekla jsem mu: 'Myši jsou nohama dolů.' Prezident odvětil, že to je dobře. Jsem si jistá, že Číňané, kterým to určitě přeložili, si mysleli, že jde o nějakou šifru,“ uvedla Riceová.