V Kalifornii lékaři úspěšně oddělili siamská dvojčata

Washington - Lékaři v Kalifornii při devítihodinové operaci dokázali oddělit filipínská siamská dvojčata. Holčičky byly srostlé hrudníkem a břichem. Podle lékařů je velká pravděpodobnost, že se obě děti po operaci úplně zotaví.

„Dlouhodobá prognóza je, že z nich budou šťastné a zdravé dívky. Nevidím žádnou překážku pro jejich úplné zotavení,“ uvedl po operaci hlavní chirurg Gary Hartman. Zákrok prý proběhl bez komplikací. Dvojčata měla společnou část jater, bránici, hrudní kost a část břišních svalů. Tým 40 lékařů je oddělil v úterý při devítihodinové operaci. 

Dívky se narodily na Filipínách, loni se ale i s matkou kvůli operaci přestěhovaly do Spojených států.

Siamská dvojčata

Podle statistických údajů jedna siamská dvojčata obvykle připadají na přibližně 50 tisíc porodů. Jen malé procento z nich přichází na svět živých a polovina z nich umírá jen několik hodin po porodu. 

0Vzácná porucha byla pojmenována po dvou bratrech - Changovi a Engovi - kteří se v roce 1811 narodili právě v Siamu, čili v dnešním Thajsku. Muži byli srostlí v oblasti břicha. Dvojčata se oženila se dvěma sestrami a oba dva měli dohromady 21 dětí. Dožili se 63 let. Oba zemřeli ve stejný den. 

Lékaři se pokoušeli srostlá dvojčata oddělovat už v 19. století, ale první úspěšná operace siamských dvojčat se uskutečnila až v prosinci 1952 v nemocnici v Clevelandu v USA. Jednalo se o holčičky srostlé v oblasti hrudní kosti.