Rakouský zákaz dárcovství není v rozporu s evropským právem

Štrasburk – Evropský soud pro lidská práva nebude bránit rozhodnutí Rakouska, které na svém území zakázalo dárcovství vajíček a spermií k umělému oplodnění. Rakouský zákon prý není v rozporu s úmluvou o lidských právech. Soud ve Štrasburku přitom ještě loni v první instanci tvrdil opak. Proti tomu se odvolala rakouská vláda a soud jí nyní dal za pravdu. Zákaz dárcovství vajíček platí například v Německu, zatímco v Česku a dalších evropských zemích je možné.

Soud nakonec uznal, že „rozštěpení mateřství“ mezi dvě ženy – genetickou matku a ženu, která plod donosí – může být problematické. Rakouští zákonodárci pouze chtěli zabránit tomu, aby „dvě ženy mohly tvrdit, že jsou biologickými matkami téhož dítěte“, uvedl dnes podle agentury DPA soud ve zdůvodnění verdiktu.

Vídeň však nezakazuje, aby ženy podstoupily v zahraničí umělé oplodnění metodami, které jsou v Rakousku zakázány. Dárcovství vajíček je v současné době možné například i v Česku a dalších členských zemích Rady Evropy, kde je podle DPA zřejmý trend povolovat darování zárodečných buněk pro účely umělého oplodnění. Zakázáno je to například v Německu, kde je však umožněno dárcovství spermatu.

Spor v Rakousku rozpoutaly dva manželské páry, které si v roce 2008 stěžovaly, že zákaz dárcovství jim upírá právo na respektování soukromého a rodinného života podle článku 8 Evropské úmluvy o lidských právech. Žalující dvojice se totiž cítily znevýhodněny oproti jiným párům, které při umělém oplodnění nejsou odkázány na metody dárcovství vajíček nebo spermatu.