Nevíte, co je monkey business? Zeptejte se v Riu

Rio de Janeiro – Výraz složený ze zoologického a ekonomického pojmu se dá do češtiny přeneseně přeložit jako „zlomyslnost“ či „darebáctví“. O trefnosti anglické fráze se přesvědčili ochránci přírody v Rio de Janeiru. Město už několik měsíců řeší problém s rozmnožením kosmanů bělovousých. Drobné opice se do velkoměsta dostaly skrze obchod s domácími mazlíčky a po vypuštění na svobodu je místní dlouho považovali za roztomilé zpestření procházek v parcích. Kosmani jsou však neobyčejně rozpínaví a stávají se postrachem ekologů. Ničí totiž hnízda a přirozené prostředí vzácných druhů. Před troufalými vetřelci tak utíkají ohrožené druhy opic nebo ptáků, čehož si všimli odborníci z místní univerzity a chystají kosmaní nájezdy krotit.

V městských parcích brazilského velkoměsta není setkání s malými opičkami žádnou zvláštností. Díky roztomilému vzhledu je lidé rádi pozorují a obdivují, jen málo jich ale ví, že jsou to přivandrovalci, kteří ohrožují místní životní prostředí. Kosmani bělovousí se do Ria dováželi ze severovýchodních států Brazílie do obchodů s domácími mazlíčky. Pár se jich dostalo na svobodu a rozmnožili se natolik, že si podmínky v městských parcích začali přizpůsobovat podle svého. „V parku Barra opičky působí největší škody vykrádáním a ničením ptačích hnízd,“ říká veterinář Daniel Gomes.

Čistě zvířecí záležitost dle zákonů přírody se postupem času stala natolik vážným problémem, že přinutila brazilské úřady k akci. Ochránci životního prostředí nyní hledají metody, jak se vypořádat s cizím elementem. „Máme tady relativně omezený prostor. Chceme se proto zaměřit na stabilizaci místní opičí populace a později ji zredukovat,“ dodal Gomes.

Pasti nastražené pro kosmany
Pasti nastražené pro kosmany

Tým státní univerzity v Rio de Janeiru nakonec vybral ráznou metodu. Ačkoliv ještě není schválená, zoologové začali v parku Barra s kastrací kosmaních samečků. Každých čtrnáct dní chodí klást pasti na místa, kde se pohybují nejpočetnější skupiny. Zachycené jedince pečlivě třídí na samce a samičky a označují je obojky spolu s tetováním identifikačního čísla. Samečci poté podstoupí šetrnou kastraci. Do varlat dostanou injekci podobné látky, kterou veterináři používají při kastraci psů.

Nebezpečí vyhynutí pod nátlakem kosmaní invaze hrozí například lvíčkovi zlatému. V Brazílii těchto opiček volně žije už jen pár. O záchranu druhu se proto snaží i světové zoologické zahrady. V Praze se dobře daří rodince lvíčků zlatohlavých, v Olomouci chovají lvíčky zlaté. Opičky nejsou majetkem cizích zahrad, jejich mláďata čeká návrat domů, do pečlivě vybraných lokalit.