Charlie Hebdo si nedá pokoj: Islám je velká švanda

Paříž - Francouzský satirický časopis Charlie Hebdo, kterému po jeho zveřejnění rýpavých žertů o islámu někdo v noci na středu vypálil pařížské sídlo, se dnes opět trefoval do muslimských symbolů. Jeho omezené čtyřstránkové vydání vyšlo jako příloha francouzského levicového deníku Libération. Mezi novými obrázky je například postava podobná muslimskému proroku Mohamedovi, který se snaží po vzoru slavné pózy Marilyn Monroe přidržovat si vlající šat, do něhož fouká z výtisku Charlie Hebdo. Jiný ukazuje zápalnou bombu s tváří v plamenech a popiskem: Tak takhle vidíš proroka?

Lze očekávat, že dnešní příloha zvýší ve Francii napětí mezi odpůrci a zastánci žertování o islámu. Stránku satirického týdeníku na Faceboooku dnes zaplavilo mnoho komentářů. Většinou se jednalo o muslimy, kteří vyjadřovali pohoršení nad chováním listu a radost z vyhoření redakce. Zazněly i hrozby. Svůj internetový server týdeník zavřel poté, co do něj někdo vnikl a opatřil islámskými hesly.

Časopis vyvolal kontroverzi poté, co vydal své nejnovější číslo jako zvláštní vydání k vítězství islámské Strany obnovy v tuniských volbách. Jako šéfredaktor čísla byl uveden muslimský prorok Mohamed a časopis vyšel pod názvem Charia Hebdo, který poukazoval na islámské právo šaría. Neznámí útočníci krátce po zahájení prodeje vydání vhodili do sídla časopisu zápalnou láhev. Požár zničil velkou část vybavení redakce.

„Poté, co jeho kancelář shořela, tento tým dále brání svobodu rýpavě žertovat,“ byl jeden z titulků dnešního zvláštního zkráceného vydání listu. Vydavatel týdeníku Stephane Charbonnier také oznámil, že hodlá vrhnout na trh dalších 175 000 výtisků nejnovějšího čísla poté, co se všech 75 000 prvních výtisků již prodalo.