Airbus společnosti Qantas měl opět problémy s motorem

Sydney – Další letadlo společnosti Qantas ohlásilo problémy s motorem a muselo nouzově přistát v Dubaji. Motor měl problémy s olejem. Je to přitom rok, co u stejného typu letounu Airbus A380 vybuchl jeden z motorů a aerolinky pak tyto stroje odstavily na několik týdnů z provozu. Podle Qantasu šlo tehdy o konstrukční chybu motoru. Jeho výrobce Rolls Royce je pak vylepšil.

Problémy s Airbusem A380 nekončí, obří letoun australských aerolinek Qantas musel dnes přistát nouzově v Dubaji. Letounu přestal fungovat jeden motor, posádka zjistila, že za letu ubývá olej. Letadlo muselo cestu ze Singapuru do Londýna zkrátit a přistálo v Dubaji. Na palubě bylo 258 cestujících. Nikomu z nich se nic nestalo. 

Podobné problémy měl přitom letoun A380 už loni. Při letu ze Singapuru do Sydney vytekl z vadného motorového potrubí olej. Ten začal hořet, plameny zničily disk turbiny a jeho kousky zasáhly křídlo. Airbusy A380 mají motory od výrobce Rolls Royce. Nakonec se ukázalo, že motory mají výrobní závadu a musejí se upravit. Do té doby airbusy společnosti Qantas nelétaly. 

Mluvčí Qantas Olivia Wirthová nicméně tvrdí, že oba případy spolu nijak nesouvisejí. „Je to jednorázový případ a budeme se snažit dostat letadlo zpět do vzduchu tak rychle, jak to bude možné,“ řekla mluvčí.