Šéf maďarských extremistů je po smrti

Budapešť – Šéf maďarské extremistické polovojenské organizace Véderö (Obrana) Tamás Eszes byl ve čtvrtek nalezen mrtev ve svém domě v obci Gyöngyöspata na severu země. Podle místních médií šlo o sebevraždu – Eszes se oběsil ve své kůlně. Policie příčinu úmrtí oznámí až po pitvě. Aktivity Eszesova krajně pravicového spolku vedly před několika měsíci k ostrým sporům mezi nacionalisty a místními Romy.

Véderö se počátkem roku postarala o rozruch v médiích, když od března organizovala v oblasti hlídky kvůli údajné „cikánské kriminalitě“. O Velikonocích se do vesnice, kde žije početná romská menšina, sjely další desítky nacionalistů na výcvikový tábor. Kvůli tomu obec narychlo z bezpečnostních důvodů opustilo přes 200 romských žen a dětí. Vláda o dobrovolné evakuaci hovořila jako o „dlouho plánovaném velikonočním výletu“, přesto do Gyöngyöspaty vyslala desítky policistů. Několik dní poté se v obci strhla velká rvačka mezi nacionalisty a Romy.

Eszes se v červenci ucházel o starostenský post v Gyöngyöspatě, ve volbách ho ale porazil Oszkár Juhász z parlamentního krajně pravicového Hnutí za lepší Maďarsko (Jobbik). Během volební kampaně se na společném setkání Eszes s Juhászem popral, zaútočil také na přivolanou policii. Soud mu následně uložil trest 18 měsíců vězení.

/*json*/{"map":{"lat":47.816958594485,"lng":19.79229927063,"zoom":14,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[{"lat":47.813475,"lng":19.794029,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/