Pergamon ožívá v berlínském muzeu

Berlín - V Berlíně je k vidění spektakulární pohled do dějin. Výstava „Pergamon“ ve státním muzeu nabízí pohled do antické metropole. K vidění je obří panorama antického města. Atrakce přitáhla jen za první měsíc už 120 tisíc návštěvníků.

Pergamon byla starověká řecká obec na území dnešního Turecka. Antické město se rozkládalo na útesu vypínajícím se na severním břehu řeky Kaikos. Pergamon byl před 19 stoletími významným centrem helénské kultury. Teď ožívá v berlínském muzeu, kde vyrostlo obří panorama.

„Máme od vědců mnohé nálezy. Ale tohle je první pokus představit celý areál jako celek,“ říká autor díla Yadegar Asisi. Gigantické panorama má obvod 103 metrů a na výšku pak 24 metrů. Počítačově upravenou koláž domalovával autor ručně. Podle přesných instrukcí archeologů.

Panorama stálo 3,5 milionu eur. Do nákladů se promítla vnější konstrukce, výroba a instalace obřího plátna a taky cesty do Turecka, kde kdysi město vzkvétalo. 

Jenže výstava nenabízí jen panorama, láká i na nově upravenou sbírku nejslavnějšího berlínského archeologického muzea. Právě tady je pak možné vidět skutečné zbytky starého Pergamonu. Výstava potrvá do září příštího roku.