Homs je oblastí katastrofy

Damašek – Syrská opozice dnes vyhlásila město Homs za „oblast katastrofy“. Město je baštou odporu proti režimu prezidenta Bašára Asada. Opozice vyzvala mezinárodní společenství k zásahu na ochranu zdejších civilistů. Dnes v noci vládní vojáci po pětidenním obklíčení a vytrvalém ostřelování Homsu vstoupili do rezidenční čtvrti Báb Amr, pročesávají ulice a zatýkají lidi.

Střechová opoziční koalice Syrská národní rada (SNR) vyhlásila dnes Homs za „oblast katastrofy“ a vyzvala Organizace islámské konference a další mezinárodní a arabské organizace k „rychlé intervenci s cílem zastavit masakr páchaný režimními vojáky v Homsu“. Ve městě chybí léky a potraviny.  

Osmisettisícový Homs se během osmiměsíčního povstání proti Asadovu režimu proměnil v jedno z hlavních center protestů i vládních represí. Zemřely zde desítky civilistů. Armáda v minulých pěti dnech Homs sevřela do těsného obklíčení a ostřelovala ho z děl a tanků. Obyvatelům Homsu pomáhali vzdorovat vládním vojáků desítky armádních dezertérů, před nočním vstupem jednotek do města se ale údajně stáhli.  

Autoritativní režim prezidenta Asada čelí od poloviny března protestům, jejichž potlačování si vyžádalo podle OSN již 3 000 mrtvých.