Repríza premiéra: Polskou vládu znovu sestaví Tusk

Varšava – Vláda polského premiéra Donalda Tuska dnes na první schůzi parlamentu po říjnových volbách podala demisi. Prezident Bronislaw Komorowski Tuska následně pověřil sestavením nového kabinetu. Bude to poprvé od roku 1989, kdy stejný politik povede vládu dvě funkční období za sebou.

Tuskova liberálně-konzervativní Občanská platforma bude pravděpodobně dále vládnout se svým dosavadním koaličním partnerem, lidovci. Tusk má nyní na vytvoření své druhé vlády dva týdny, s programovým prohlášením před poslance předstoupí nejpozději začátkem prosince. Své místo ve vládě si nejspíše udrží šéf polské diplomacie Radoslaw Sikorski a ministr financí Jacek Rostowski.

Prezident v dlouhém období bez voleb, které má Polsko před sebou, vidí šanci na to, aby se polští politici nebránili dělat těžká rozhodnutí. Poláci k volebním urnám půjdou až v roce 2014, kdy se konají příští volby do Evropského parlamentu. Komorowski v projevu vyzval poslance, aby podpořili reformy, které by pomohly Polsku vyhnout se hospodářské krizi. Polsko bylo v roce 2009 jedinou zemí Evropské unie, jehož ekonomika se nepropadla do recese.

V poslaneckých lavicích v silně katolickém Polsku dnes poprvé zasedla transsexuálka Anna Grodzká nebo homosexuál Robert Biedroń, který se otevřeně hlásí ke své orientaci. Oba se do parlamentu dostali za liberálně-populistické Palikotovo hnutí, jež svůj program do značné míry založilo na antiklerikalismu.

Ačkoliv se do Sejmu dostalo pět stran, je v něm šest klubů. Od klubu Práva a spravedlnosti (PiS), největší polské opoziční strany, se odštěpili poslanci nespokojení s tím, že strana minulý týden vyloučila trojici důležitých členů. Tři vlivní europoslanci kritizovali autoritářský styl vedení strany, jíž železnou rukou vládne bývalý premiér Jaroslaw Kaczyński, dvojče někdejšího prezidenta, který loni v dubnu zahynul při leteckém neštěstí u Smolenska. Po šesté volební porážce PiS v řadě se domáhali změn. I když je 16 poslanců sdružených v klubu Solidární Polsko nadále členy národně-konzervativního Práva a spravedlnosti, jejich vyhazov z této strany je jen otázkou času.