Den, kdy se Amerika ponořila do úplné tmy

New York – Absolutní tma, právě tak to vypadalo 9. listopadu 1965 v sedmi amerických státech a dvou kanadských provinciích. Tehdy došlo k prvnímu kaskádovému výpadku elektrického proudu gigantických rozměrů a během dvanácti minut od začátku poruchy už nesvítila na 128 tisících kilometrech čtverečních jediná žárovka. Rozsah výpadku byl tak velký, že se do historie zapsal pod názvem „The Great Blackout“.

V roce 1965 byla elektřina každodenní součástí amerického života. Prosperita po druhé světové válce předělala americké domácnosti na absolutní spotřebitele elektrické energie. Elektrické spotřebiče se staly samozřejmostí také díky všeobecnému propagačnímu úsilí výrobců jako General Electric. Domácí produkty jako pračky a sušičky, televizory, kávovary, myčky nebo klimatizace se staly novým standardem bydlení, který do té doby v americké historii neexistoval. Zásadní elektrifikací prošly také americké kanceláře a továrny. V polovině šedesátých let tak ohromující hospodářský růst a klesající ceny elektřiny zásadně proměnily svět, v němž žily miliony Američanů.

Již v roce 1950 vyvinul vliv zvýšené spotřeby elektřiny v domácnostech, kancelářích a výrobě tlak na energetiky a bylo potřeba vymyslet strategii s cílem uspokojit tuto rostoucí poptávku. Na severovýchodě Spojených států energetici založili distribuční síť elektrické energie tak, že elektrárny byly propojeny linkami vysokého napětí stovky, ba dokonce tisíce kilometrů daleko. Smyslem tohoto propracovaného systému bylo umožnit vyrovnání výroby a spotřeby elektrické energie v celé geografické oblasti, a tím zlepšit služby pro zákazníky. Dvě hlavní rozvodné sítě, Ontario – New York – New England a Pennsylvania – New Jersey – Maryland, společně vytvořily severovýchodní rozvodnou síť, která poskytovala pružné dodávky elektřiny do nejhustěji obydlených oblastí Severní Ameriky.

New York se 9. listopadu 1965 ponořil do aboslutní tmy
New York se 9. listopadu 1965 ponořil do aboslutní tmy

Během chvilky nesvítila jediná žárovka

To, co se 9. listopadu 1965 stalo, ale nikdo nečekal. V 17:27 se celá severovýchodní oblast Spojených států a velké části Kanady ponořila do absolutní tmy. Od Buffala po východní hranici státu New Hampshire a od New Yorku po Ontario nastal masivní výpadek proudu. Vlaky se ocitly mezi zastávkami, lidé byli uvězněni ve výtazích. Mnozí si pravděpodobně mysleli, že nastal Armageddon.

Obzvláště New York, spoléhající na elektřinu jako na denní chléb, byl tímto výpadkem naprosto zaskočen. Administrativní pracovníci, připravující se na večer doma se svou rodinou na předměstí, byli nuceni najít si náhradní ubytování. Někteří hledali úkryt ve svých kancelářích nebo na lavičkách na Grand Central Station. Navzdory zmatku a chaosu však New York strávil noc v klidu. Nevyskytly se žádné nepokoje a Newyorčané si navzájem pomáhali. Někteří řídili dopravu, jiní pomáhali hasičům zachránit cestující v metru z bezvýchodné situace. 

New York se 9. listopadu 1965 ponořil do aboslutní tmy
New York se 9. listopadu 1965 ponořil do aboslutní tmy

Výpadek trval téměř čtrnáct hodin

V jedenáct hodin večer se podařilo obnovit dodávky elektrické energie do 75 procent Brooklynu a ve dvě hodiny ráno už byla čtvrť zcela osvětlena. O dvě hodiny dříve se podařilo obnovit dodávky elektřiny v Bronxu a Queensu. V 6:58 ráno, tedy téměř čtrnáct hodin po masivním výpadku proudu v New Yorku, byly obnoveny dodávky elektrické energie v celém městě.

Trvalo šest dní najít příčinu. Zavinilo to selhání jedné kanadské pohraniční rozvodné stanice v důsledku chvilkového přepětí, což vedlo k vypadávání dalších, které neudržely přetížení. Historický výpadek se do tabulek amerických kolapsů energetické sítě zapsal i tím, že při něm nedošlo k rabování. Navíc v tomto případě bylo – také poprvé v hisotrii – zaznamenáno, že devět měsíců poté v celé oblasti prudce stoupla porodnost.

New York se 9. listopadu 1965 ponořil do aboslutní tmy
New York se 9. listopadu 1965 ponořil do aboslutní tmy