V márnici na americké základně prý poztráceli padlé vojáky

Dover - Márnice americké letecké základny Dover je vyšetřována kvůli údajné ztrátě lidských ostatků padlých amerických vojáků. K chybám mělo dojít v letech 2008 a 2010. Obvinění míří na tři zaměstnance márnice. Ministr obrany Leon Panetta žádá nezávislé vyšetřování a zároveň dodal, že vzhledem k úctě k rodinám postižených se podrobnosti o případu zatím nezveřejní.

Vyšetřovatelé odhalili, že ve vojenské márnici se nezacházelo s ostatky padlých vojáků tak, jak by si zasloužili. Zaměstnanci v márnici u některých obětí popletli končetiny. Obvinění jsou kvůli tomu tři zaměstnanci. Armáda jejich postup prověřuje, všichni už byli převeleni na jiná místa. 

K několika pochybením mělo dojít mezi roky 2008 a 2010. Zaměstnanci měli bez povolení rodiny mrtvému vojákovi z námořnictva oddělit ruku, protože nebyli schopni ji dostat do uniformy. Ve dvou případech vyšetřovatelé zjistili, že se ztratily různé části těla padlých vojáků. 

Základna je hlavním centrem, kam se přesouvají těla padlých amerických vojáků. Jen od roku 2003 ve zdejší márnici zajišťovali ostatky nejméně 6 300 vojáků. Není to první případ, kdy armáda musí vysvětlovat podobné pochybení. Před rokem se zjistilo, že na státním hřbitově Arlington se nezacházelo důstojně s ostatky vojáků, několik jich zde dokonce špatně identifikovali.