Argentina chce udělat tečku za nacistickou minulostí

Buenos Aires - Argentina se vyrovnává se svou nacistickou minulostí. Nechvalně proslulé kapitoly z jejích dějin jí znovu připomíná výročí takzvané Křišťálové noci z 9. na 10. listopadu 1938. V hitlerovském Německu bylo tehdy během několika hodin zabito skoro 100 Židů a 30 tisíc odvezeno do koncentračních táborů. Od téhož roku Argentina zakázala zastupitelským úřadům přijímat židovské uprchlíky před nacismem – vydáním takzvaného oběžníku číslo 11.

Dokument platil skoro sedm desetiletí - až do června 2005, kdy ho argentinská vláda symbolicky zrušila. Vyšlo ale najevo, že ne všichni chtějí o této kapitole dějin země mluvit. Z archivů začaly mizet kompromitující dokumenty. Podle bývalého argentinského ministra zahraničí Rafaela Bielsy zmizel originál oběžníku před dvěma měsíci.

Argentinský oběžník č. 11
Zdroj: ČT24

Tlaky na bojovníky proti historickému zamlčování se vyvíjely ze všech stran. Pocítila je i zaměstnankyně argentinského ministerstva zahraničí, která dokument v roce 1998 objevila na velvyslanectví ve Švédsku. Ministerstvo ji následně donutilo k odchodu.

Nacistické Německo našlo v Argentině už od třicátých let spolehlivého spojence. Režim Juana Dominga Peróna otevřel dveře německému průmyslu a rozvědce. Během druhé světové války a po ní se ale v Argentině ukryly nejen desítky prominentních nacistů, jako byli lékař Josef Mengele nebo jeden z otců holocaustu Adolf Eichmann, ale i nakradené miliardy.

Argentina chce za tragédií, která začala Křišťálovou nocí, udělat tečku. Za posledních dvacet let vydala kapitána SS Ericha Priebkeho a chorvatského ustašovce Dinka Šakiče. A pátrání pokračuje dál. Podle historiků se v Argentině, Chile, Brazílii a Uruguayi dál skrývají desítky nacistických zločinců, většině z nich je dnes už přes 90 let.