Sedmý útok sabotérů: Plynovod do Izraele v plamenech

Káhira - Egyptským plynovodem, kterým proudí zemní plyn do Izraele a Jordánska, dnes ráno otřásly dva výbuchy. Podle egyptských úřadů šlo o sabotáž, o případných obětech nebo zraněných zatím není nic známo. Jasné dosud není ani to, zda exploze plynovod nějak poškodily. Šlo o šestý výbuch plynovodu od únorového svržení prezidenta Husního Mubaraka a sedmý od začátku roku.

První exploze se odehrála v oblasti asi 30 kilometrů západně do Aríše, svědci následně zpozorovali i druhou, menší explozi. Web televize Al-Arabíja informoval, že v oblasti se začala rozmísťovat armáda. Plameny z požáru, který nastal po výbuchu, byly údajně vidět až z Aríše. Podle předběžných zpráv z vyšetřování nálože umístěné pod plynovodem neznámí pachatelé odpálili na dálku.

Exploze přichází jen dva týdny po obnovení dodávek zemního plynu, které Egypt přerušil právě kvůli sérii útoků na plynovod. Káhira byla v minulosti ostře kritizována kvůli tomu, že za Mubarakovy vlády plyn do Izraele a Jordánska údajně prodávala pod tržní cenou. Egypt minulý měsíc cenu plynu určeného do Jordánska zdvojnásobil.

Útočníci nechali v písku u hořícího plynovodu vzkaz
Zdroj: ČT24

Aríš je důležitou křižovatkou plynovodu, kterým surovina proudí z Egypta na východ. Dělí se tu na dvě větve. Jedna obchází území židovského státu a dodává plyn Jordánsku. Druhá ale směřuje od roku 2008 podél pobřeží Gazy do izraelského Aškelonu. Od únorového pádu Mubarakova režimu už odpůrci dodávek do Izraele na plynovod zaútočili šestkrát.

Izrael tak musí čelit kromě hrozby íránského jaderného programu také nejisté budoucnosti svých vztahů s Egyptem. V roce 2008 sice podepsal s Egyptem dvacetiletý kontrakt na dodávky plynu. Jenže už tehdy smlouvu odmítali Mubarakovi odpůrci i většina Egypťanů.