V Kosovské Mitrovici zahynul při přestřelce Srb

Kosovská Mitrovica - Při přestřelce v Kosovské Mitrovici byli ve středu raněni tři Srbové, jeden z nich později zemřel. Jeden ze zraněných je policista. Kosovská vláda v Prištině bezprostředně násilnosti odsoudila, vláda v Bělehradu vyzvala Srby, aby zachovali klid a nevyvolávali střety. Napětí sílí od července kvůli sporům o kontrolu nad hraničními přechody do Srbska. To samostatnost Kosova neuznává.

Srbové na severu Kosova vybudovali téměř 20 silničních zátarasů, jimiž odklánějí dopravu, a upozorňují tak na svůj nesouhlas s osamostatněním Kosova, ve kterém tvoří většinové obyvatelstvo. Požadují zejména stažení celníků a policistů kosovské vlády ze sporných hraničních přechodů do Srbska Brnjak a Jarinje.

Přechody, které blokují kosovští Srbové, mají spravovat podle dohody mezi Bělehradem a Prištinou kosovské a srbské úřady, každý ze své strany, za přítomnosti policistů evropské mise EULEX. Kosovští Srbové však postavili na silnicích zátarasy rozmístěné tak, aby znemožnili přístup ke zmíněným přechodům i oklikou. Koncem října částečně barikády na některých místech odstranili, zejména proto, aby byl na silnicích uvolněn jeden jízdní pruh pro zásobování jednotek KFOR.