Izrael udeří na Írán do Vánoc, soudí britská vláda

Londýn - Britská vláda podle listu Daily Mail odhaduje, že Izrael zaútočí na Írán do dvou měsíců - možná už před Vánocemi. Izraelci se prý budou snažit zničit íránská jaderná zařízení a jejich útok prý logisticky podpoří USA. Spekulace o útoku jsou reakcí na čerstvou zprávu Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE). Ta dospěla k závěru, že jaderné testy, které Írán provádí, jsou zřejmě součástí vojenského programu.

Daily Mail se odvolává na vysoce postavený zdroj z britského ministerstva zahraničí. Podle něj byli ministři informováni o možnosti, že Izrael „dříve nebo později“ zaútočí na Írán, aby mu zabránil získat jaderné zbraně. Ministr zahraničí William Hague o úterní zprávě MAAE prohlásil, že zcela vyvrací tvrzení Íránu o tom, že se v jeho jaderných provozech vyrábí jen energie využitelná k mírovým účelům. Hague řekl, že Británie bude v MAAE prosazovat zpřísnění ekonomických sankcí proti Íránu.

Írán zprávu považuje za dokument napsaný na přání USA. Duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí dnes Izrael i USA varoval před následky útoku. „Všichni, kdo přijdou s myšlenkou útoku na Írán, se musejí připravit na odvetnou ránu a na železnou pěst,“ prohlásil před důstojníky vojenské akademie v Teheránu. „Nepřátelé, zejména USA, jejich lokajové a sionistický režim si musejí uvědomit, že Írán nehodlá obsadit žádnou zemi ani národ. Írán ale ostře odpoví na invazi nebo na útok, a to s takovou silou a takovým způsobem, že útočníci budou rozdrceni zevnitř. Írán nepatří k zemím, které budou nečinně přihlížet hrozbám slaměných mocností, pojídaných červy zevnitř,“ řekl Chameneí.