Sarkozy Obamovi řekl, že Papandreu je „naprostý blázen“

Paříž – Další část z uniklého zákulisního rozhovoru, který mezi sebou minulý týden na summitu G20 vedli francouzský prezident Nicolas Sarkozy a jeho americký protějšek Barack Obama, prozrazuje smýšlení šéfa Elysejského paláce o řeckém premiérovi Jorgosi Papandreovi. Sarkozy Obamovi řekl, že Papandreův nečekaný návrh uspořádat referendum o dohodnuté finanční pomoci je výplod zoufalého muže, kterého ani nemá cenu kritizovat. Podle francouzských médií použil Sarkozy ještě ostřejší slova a Řeky nepřímo označil za „nuly“.

Jednotlivá média se shodují, že francouzský prezident se v soukromém rozhovoru minulý čtvrtek v Cannes o Papandreovi vyjadřoval jako o „pomatenci“, jehož návrh na referendum ani nemá cenu kritizovat, protože Papandreu je „deprimovaný“. Sarkozy a Obama se údajně shodli, že Papandreu se oznámením referenda dopustil obrovské chyby na evropské úrovni, i když nakonec od svého plánu upustil.

Ještě jsem neviděl Angelu v takovém rozpoložení

Podle francouzského časopisu Le Canard Enchainé však Sarkozy volil mnohem ostřejší slova. „Už se nezastaví před ničím, je to naprostý blázen,“ rozohnil se prý Sarkozy a postěžoval si, že Papandreu Francouzům „zkazil summit G20“. „Papandreu si myslel, že nás může napálit, ale pak stanul tváří v tvář partnerům. Ještě jsem Angelu (německou kancléřku Merkelovou) neviděl v takovém rozpoložení. V jednu chvíli jsem myslel, že ho zardousí,“ citoval časopis Sarkozyho.

Summit G20 v Cannes
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Charles Dharapak

„Francouzi a další Evropané jednou přestanou Řekům pomáhat. Řeknou si: My si pouštíme žilou kvůli těmto nulám, které nechtějí provádět reformy,“ řekl prý francouzský prezident a dodal: „Ta země žije v anarchii.“

Papandreu minulý týden svým záměrem vyhlásit referendum konsternoval evropské i řecké politiky. Návrh totiž přišel jako blesk z čistého nebe jen několik hodin poté, co se lídři eurozóny s Řeckem dohodli na pomoci výměnou za další úsporná opatření. Plán byl záhy odvolán a Papandreu ohlásil svůj odchod.

Jde o stejný rozhovor, který zachytila záznamová technika rozhlasových reportérů a z něhož média citovala už dříve. Sarkozy také údajně označil izraelského premiéra Benjamina Netanjahua za lháře. „Nemůžu ho (Netanjahua) už ani vidět, je to lhář,“ prohlásil prý Sarkozy. „Ty ho máš plné zuby, ale já s ním musím jednat den co den,“ řekl na to lakonicky Obama.