V Sýrii dál teče krev, zemřela i osmiletá dívka

Damašek - V Sýrii při dnešních nepokojích přišlo o život podle opozičních zdrojů 15 lidí. Je mezi nimi osmiletá dívka a šest vojáků. Děvče zemřelo spolu s několika jinými lidmi v Homsu, z něhož se stalo středisko protivládního boje. Dnešní incidenty jsou hlášeny z míst, kde vojsko a policie pátrají po disidentech. Od března bylo podle údajů OSN při demonstracích zabito na 3500 Syřanů.

Události v Sýrii začaly ovlivňovat politiku i v sousedním Libanonu. Tamní premiér Nadžíb Míkátí byl obviněn, že zavírá oči před unášením členů syrské opozice z Libanonu a že příliš ustupuje vládě syrského prezidenta Bašára Asada. „Míkátího vláda využívá všechny diplomatické, politické a bezpečnostní prostředky, aby syrský režim podpořila,“ řekl generální tajemník koalice libanonské opozice Farís Suajd.

Haitham Hanaa, člen Národního koordinačního výboru pro demokratickou změnu: "Pošlete do Damašku pozorovatele a novináře. Pokud je vláda odmítne, dá tím najevo, že s plánem Arabské ligy nesouhlasí. Kromě toho zločiny, kterých se režim dopouští, potřebují svědky."


Podle odhadů do Libanonu prchlo na 5000 lidí. Damašek nechal zaminovat část hranice s Libanonem, aby její přechod ztížil. Mezi těmi, kdo se uchýlili do Bejrútu, byli také dva syrští satirici. Z obav, že budou z Libanonu uneseni zpět do Sýrie, se rozhodli z Libanonu odejít do Egypta.

Dvojčata Muhammad a Ahmad Malasovi žili skryti v Libanonu asi měsíc. „Odjedeme do Egypta, kde budeme ve své práci a podpoře syrské revoluce pokračovat,“ plánuje Muhammad. Pro útěk do Libanonu se oba herci rozhodli po návštěvě syrské tajné policie ve svém bytě. „V Bejrútu jsme ale žili v tomtéž strachu jako v Damašku. Navíc se tam hodně mluví o unesených disidentech. Myslím, že Egypt je teď bezpečnější než Libanon,“ řekl Ahmad.

Opozici štěpí neshody

Syrské opozici chybí něco zcela zásadního – jednota a snadno rozpoznatelná tvář. Demonstrující Syřané v Káhiře delegaci označili za tajné agenty režimu a zasypali ji vejci. Samotní politici se pak pustili do konkurenční opoziční skupiny. „Žádáme Syrskou přechodnou radu, aby si uvědomila, že existují i jiné opoziční síly, a aby s nimi začala jednat a spolupracovat,“ uvedl jeden z členů Národního koordinačního výboru pro demokratickou změnu.

Národní koordinační výbor pro demokratickou změnu a Syrská přechodná rada mají mnoho společného – podporují protesty, chtějí demokracii, jsou proti zahraniční intervenci. Na jednom podstatném se ale neshodnou. Zatímco rada žádá odchod prezidenta Asada, opozičníci, kteří přijeli do Káhiry, jsou ochotní s Asadem jednat.