Nová přechodná vláda v Řecku složí přísahu

Atény - V Řecku má dnes složit přísahu nová přechodná vláda, jejímž úkolem bude dovést zemi k předčasným parlamentním volbám. Kabinet, který musí zajistit Řecku další zahraniční finanční pomoc a pokračovat v tvrdých úsporných ekonomických opatřeních, povede a ekonom a bývalý viceprezident Evropské centrální banky Lukas Papadimos. Ten má před sebou nesnadný úkol - zemi musí provést hlavně složitým obdobím ekonomického propadu a tvrdých úspor.

Ve vládě budou pravděpodobně nejvíce zastoupeni socialisté, kteří dosud vládli samostatně, dále konzervativci z Nové demokracie a také menší pravicová strana Lidová ortodoxní výzva (LAOS). Dle odhadů řeckých médií zůstane na postu ministra financí Evangelos Venizelos. Dosud opoziční konzervativci budou mít nejspíš pět ministrů a další
menší pravicová strana nejméně tři.

V následujících dnech bude třísetčlenný parlament hlasovat o důvěře vládě, kterou podpoří ještě třetí pravicová strana Demokratické spojenectví (DISY). Nový kabinet se tak bude opírat o podporu čtyř uskupení s více než 250 poslanci, tedy více než 80 procenty zákonodárců.

Řecko musí pokračovat v úsporné politice, tvrdí eurozóna

Eurozóna očekává od nové řecké vlády, že bude pokračovat v politice přísných úspor. A to výměnou za masivní finanční pomoc zemí platících eurem a Mezinárodního měnového fondu v celkové výši překračující 200 miliard eur (5,1 bilionu Kč). Rovněž za prominutí 100 miliard eur z řeckého dluhu, který dosahuje celkové výše 350 miliard.

Nový muž v čele Řecka - Lukas Papadimos může na 100 dní hájení zapomenout - po složení přísahy ho během pár dní čeká hlasování o důvěře - a tvrdá práce, pro kterou by měl mít jasnou podporu poslanců. Od čtveřice parlamentních stran by měl v 300členném sboru získat přes 250 hlasů.

Údajně řecká šance na šestý balík finanční pomoci od Evropské unie a Mezinárodního měnového fondu podstatně narostly. Čeká se, že nová vláda bude mít velmi silnou podporu v parlamentu, hlavně k zavedení reforem. A to byla hlavní podmínka pro včasné převedení další části finanční pomoci.

A tu budou Řekové potřebovat. Podle statistiků v srpnu stoupla míra tamní nezaměstnanosti na nový rekord - 18,4 %. Řecká ekonomika je už čtvrtý rok v recesi a letos se čeká její pokles o 5,5 procenta. Evropská unie a Mezinárodní měnový fond nečekají oživení dříve než v roce 2013.