Americký voják sbíral trofeje z těl Afghánců. Dostal doživotí

Washington - Americký vojenský soud shledal vinným amerického seržanta Calvina Gibbse z vraždy, spiknutí a dalších obvinění. Porota odsoudila Gibbse k doživotnímu vězení, za necelých devět let si však může požádat o podmínečné propuštění. Velitel americké jednotky v Afghánistánu byl obviněný z toho, že nabádal své podřízené k vraždění afghánských civilistů pro zábavu.

Během sedmidenního jednání soudu na základně Lewis-McChord jižně od Seattlu Gibbs přiznal, že řezal prsty z těl obětí a schovával si je jako trofeje. Trval však na tom, že k zabíjení docházelo jen v rámci bojů.

Podle prokurátorů Gibbs a další obžalovaní věděli, že oběti nepředstavují žádné nebezpečí a mrtvým dali zbraně, aby to vypadalo, že to byli bojovníci. Jedná se o jeden z nejhrůznějších případů válečných zločinů vzešlých z afghánské války.

Soud s Calvinem Gibbsem
Soud s Calvinem Gibbsem

Trhání zubů obětí jako odnímání parohů z jelena

Šestadvacetiletý Gibbs obvinění popíral a tvrdil, že jeden Afghánec zemřel v boji, a že se smrtí dvou dalších nemá nic společného. Usekávání prstů a vytrhávání zubů z těl mrtvých pak přirovnal k odnímání parohů z jelena. Porota však argumentaci muže, který Afghánce opakovaně označoval za divochy, nepřijala a po čtyřech hodinách ho shledala vinným ze tří vražd, spiknutí a dalších obvinění.

Porota rozhodovala asi čtyři hodiny, než shledala Gibbse vinným ve všech bodech obžaloby. Žalobce major Andre LeBlanc požadoval maximální trest, tedy doživotí bez možnosti podmínečného propuštění. Řekl porotě, že Gibbs měl chránit afghánský lid a místo toho způsobil, že mnozí ztratili důvěru v Američany. Poznamenal rovněž, že Gibbs opakovaně nazval Afghánce „divochy“.

V Gibbsově jednotce působilo celkem pět vojáků. Jeden z nich, označovaný za Gibbsovu pravou ruku, byl v březnu odsouzen ke 24 letům vězení. Další tři vojáci čelí obvinění z vraždy. Dva z nich během procesu vypovídali proti Gibbsovi, kterého vykreslili jako impozantního a krvežíznivého vůdce. Gibbsův právník jejich svědectví označil za spiknutí, kterým se prý chtějí vyhnout vyššímu trestu pro sebe.