Řecký kabinet složil přísahu: Nová vláda se starými problémy

Atény – Nová řecká vláda ekonoma Lukase Papadimose dnes složila přísahu. Kabinet bude mít za úkol zajistit zemi další zahraniční finanční pomoc a pokračovat v tvrdých úsporných ekonomických opatřeních, a to do předčasných parlamentních voleb patrně v únoru. Papadimos ve čtvrtek řekl, že jeho prioritou bude udržet Řeky v eurozóně. V pondělí by měl nový premiér přednést programové prohlášení vlády, po němž by pravděpodobně mělo v 300členném parlamentu následovat hlasování o důvěře. Kabinet se bude opírat o podporu čtyř uskupení s více než 250 poslanci, tedy s více než 80 procenty zákonodárců.

Vláda složila přísahu v přítomnosti prezidenta Karolose Papuliase a popů řecké ortodoxní církve. V kabinetu, jenž bude mít 49 členů včetně premiéra, místopředsedů vlády, ministrů a státních tajemníků, si uchovali převahu socialisté, kteří dosud vládli samostatně. Ve vládě je také šest zástupců největší pravicové strany Nové demokracie (ND) a čtyři zástupci menší pravicové strany Lidová ortodoxní výzva (LAOS). Svůj post uhájil klíčový místopředseda vlády a ministr financí Evangelos Venizelos, který povede vyjednávání o umazání velké části řeckého dluhu u soukromých věřitelů a bude v neustálém pracovním kontaktu s eurozónou a Mezinárodním měnovým fondem (MMF). ND převezme kontrolu například nad ministerstvy zahraničí a obrany.

Video Nová řecká vláda složila přísahu
video

Nová řecká vláda složila přísahu

Eurozóna očekává od nové řecké vlády, že bude pokračovat v politice přísných úspor výměnou za masivní finanční pomoc zemí platících eurem a Mezinárodního měnového fondu v celkové výši překračující 200 miliard eur (5,1 bilionu Kč) a za prominutí 100 miliard eur z řeckého dluhu, který dosahuje celkové výše 350 miliard.

Krátce po přísaze gratulovali Papadimosovi nejvyšší představitelé obou velmocí eurozóny, tedy Německa a Francie. Kancléřka Angela Merkelová nového ministerského předsedu ubezpečila o „německé podpoře řecké vládě a jejímu lidu v těchto těžkých časech, aby společně čelili výzvám v Evropě a eurozóně“.