Varšava oslavila výročí vzniku Polska demonstracemi

Varšava – Oslavy 93. výročí existence nezávislého polského státu dnes ve Varšavě poznamenala násilná demonstrace na centrálním Ústavním náměstí. Zde krátce před třetí hodinou odpolední zaútočili demonstranti z ultrapravicového svazu Všepolské mládeže na opoziční stoupence levice i přihlížející diváky. Zraněno bylo několik lidí včetně policistů, policie pozatýkala desítky útočníků. Chuligáni způsobili ve městě značné škody. Prezident Bronislaw Komorowski dnes vyzýval Poláky, aby mezi nimi zavládlo více porozumění a tolerance.

Stoupenci levice se na Ústavním náměstí v centru polské metropole začali scházet kolem poledního při příležitosti polského Svátku nezávislosti, dne připomínajícího vznik svobodného Polska 11. listopadu 1918. Skupiny levicových aktivistů přišli podpořit i někteří herci a polští politici, na místo dorazili i anarchisté.

Jako opoziční síla se na náměstí v rámci tzv. pochodu nezávislosti objevili také zástupci ultrapravicové katolické nacionalistické Všepolské mládeže. Ta odmítá výtky levice, že je fašistická, pseudonacionalistická organizace, naopak se prezentuje jako jediný zástupce pravých polských hodnot, rodiny a vlastenectví. Verbálně útočí na Židy, přistěhovalce a odmítá potraty. Shromáždění Všepolské mládeže mělo také otevřenou podporu nejsilnější opoziční strany Právo a spravedlnost (PiS) Jaroslawa Kaczynského.

Podle polské tiskové agentury PAP na pochodu nacionalistů vlály kromě polských vlajek i slovenské, srbské a chorvatské prapory. Média už dříve informovala, že přívrženci polské krajní pravice si pozvali posily ze zahraničí. Vedle toho povolala Všepolská mládež posily z řad agresivních fotbalových fanoušků.

Demonstrace ve Varšavě
Demonstrace ve Varšavě

Policie povolala posily z osmi vojvodství

Plánovaný začátek manifestace byl stanoven na třetí hodinu, akce ale začala už v půl třetí poté, co se ze shromáždění Všepolské mládeže začala ozývat protestní hesla. Zamaskovaní přívrženci krajní pravice začali na policisty házet lahve, dlažební kostky i odpadkové koše. Policie proti bouřícím se ultrakatolíkům zasáhla vodními děly i slzným plynem. Bylo slyšet několik dělbuchů. Organizátoři Pochodu nezávislosti přitom dříve ujišťovali, že během jejich akce bude klid.

Po střetech skončilo 20 lidí v nemocnici. Policie demonstranty z náměstí vytlačila do okolních ulic a 150 jich zadržela. Na oslavy Svátku nezávislosti byla připravena; ve Varšavě bylo na dnešek ohlášeno 23 demonstrací a protestních shromáždění. Policie proto povolala posily z osmi vojvodství.

„My, Poláci, (…) musíme každý den respektovat právo jiných lidí, našich spoluobčanů, na vlastní názory, odlišné od našich,“ prohlásil v dnešním projevu k státnímu svátku prezident Bronislaw Komorowski. Přál si, aby se oslavy obešly „bez agrese, bez nenávisti, bez toho, aby si kdokoli uzurpoval monopol na Polsko“.

Video Vstup Miroslava Karase
video

Vstup Miroslava Karase