Americká armáda vykazuje nejméně dezercí od vietnamské války

Washington – Americká armáda vykazuje nejnižší počet dezercí od dob války ve Vietnamu. Údajně se na tom podepsala hospodářská krize, alespoň to tvrdí odborníci oslovení agenturou AFP. Důvodem je to, že při slabé ekonomice se hlásí víc rekrutů a armáda si může vybrat ty, kteří v ní spíš zůstanou. Jistý vliv na úbytek zběhů ale podle nich má i postupný odchod amerických vojáků z Iráku.

Teroristické útoky na New York a Washington z 11. září 2001 vyvolaly mezi Američany vlnu patriotismu a zvýšený zájem o službu v ozbrojených silách. Zároveň s tím ale přibylo dezercí, když v roce 2001 zběhlo 4399 vojáků. Počet zběhů ještě vzrostl, když USA zahájily válku v Iráku, a vrcholu dosáhl v roce 2007. Tehdy z armády zběhlo 4698 vojáků, což byl nejvyšší počet od roku 1970, kdy se začaly vést podrobné statistiky.

V roce 2008 ale začal počet zběhů prudce klesat. V loňském roce tak opustilo armádu jen 1202 vojáků, nejméně od roku 1973. Odborníci tento vývoj připisují americkým hospodářským potížím. Kvůli nim totiž roste zájem o zaměstnání v ozbrojených silách. Významnou roli ale podle expertů hraje i skutečnost, že se USA začaly stahovat z Iráku. Při bojovém nasazení jednotek je totiž podle nich obecně víc dezercí než v době míru.

Steve Warren, mluvčí Pentagonu

„Armáda je teď v situaci, kdy si může velmi dobře vybírat, koho přijme. Díky tomu přijímáme do armády jen to nejlepší, co Amerika nabízí.“


Celkem za období 1990 až 2007 dezertovalo z americké armády téměř 44.000 vojáků. Jen asi 1200 z nich ale kvůli tomu stanulo před vojenským soudem. Ostatní byli po dohodě s vyšetřovateli zbaveni hodnosti a propuštěni bez nároku na výsluhy.