Polovinu zatčených tvořili při násilnostech ve Varšavě Němci

Varšava - Během nepokojů, které ve Varšavě propukly během pátečních pochodů k výročí obnovení nezávislosti Polska, zadrželi policisté 210 lidí. Přitom téměř polovinu z nich tvoří Němci, jak podle agentury Reuters informoval policejní mluvčí Maciej Karczyński. Podle Karczyńského bylo při střetech zraněno 40 policistů a zničeno 14 policejních vozidel. Premiér Donald Tusk v reakci na páteční události uvedl, že je třeba začít uvažovat o změně právních předpisů upravujících demonstrace.

Mezi osobami zadrženými poté, co výtržníci napadli policii láhvemi, dlažebními kostkami a dalšími předměty, je 92 Němců. Ve vazbě se ocitli také jeden Španěl, Maďar a Dán. S policisty se podle místních médií poprali hlavně příznivci krajní pravice, kteří vyrazili na pochod v centru metropole. Způsobili přitom značné škody.

Muži zákona použili proti útočícím zamaskovaným přívržencům krajní pravice slzný plyn a vodní děla. Organizátoři takzvaného Pochodu nezávislosti, na který přišli přívrženci pravice, různých nacionalistických sdružení a tvrdé jádro fanoušků některých fotbalových klubů, dříve ujišťovali, že během jejich akce bude klid.

Premiér Donald Tusk kvůli pátečnímu násilí v ulicích Varšavy, nejhoršímu v Polsku za řadu let, svolal na dnešek zvláštní schůzku s nejvyššími bezpečnostními činiteli, včetně ministrů vnitra a spravedlnosti. Po schůzce uvedl, že je třeba začít uvažovat o změně právních předpisů upravujících demonstrace. Tusk se vyslovil zejména pro zákaz nošení oděvů, které by zakrývaly obličej. Zákaz by podle něj umožnil snáze identifikovat demonstranty, kteří porušují zákony, a následně je trestně stíhat.

Zároveň však zdůraznil, že nepodporuje omezení práva na svolání demonstrace. „Pokud bychom umožnili policii nebo místním úřadům říkat demonstracím 'ne', mohly by ono 'ne' říkat příliš často,“ uvedl premiér. Pro zpřísnění podmínek pro svolání demonstrace se bezprostředně po násilnostech vyslovil prezident Bronislaw Komorowski. Žádal, aby organizátoři demonstrace nesli odpovědnost za škody způsobené během protestu.

Na pochodu nacionalistů vlály kromě polských vlajek i slovenské, srbské a chorvatské prapory, uvedla polská tisková agentura PAP. Média už dříve informovala, že přívrženci polské krajní pravice si pozvali posily ze zahraničí. Vandalové ničili zastávky městské hromadné dopravy, odpadkové koše, policejní auta, zapálili také přenosový vůz jedné z televizních stanic.

Demonstrace ve Varšavě
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Alik Keplicz