Japonsko: Když svatební, tak i rozvodový obřad

Tokio - Březnové zemětřesení otřáslo životními prioritami mladých Japonců. Ti si mnohdy uvědomili, že život je krátký, a chtějí si jej více užít. Přestože svatební agentury hlásí dvacetiprocentní zvýšení obratu, stoupla i rozvodovost. Konkrétně o 15 procent za osm měsíců. Přímo žně tak mají nové rozvodové agentury, které umožňují stále většímu počtu Japonců ukončit nevydařené manželství rozvodovým obřadem.

„…a kráčejte svým životem šťastně až do smrti, od této chvíle každý sám,“ slýchají Japonci na konci rozvodového obřadu. „O rozvodu jsme se bavili. Nechtěli jsme manželství ukončit jenom podpisem kusu papíru,“ říká rozvádějící se manžel Hirojuki. „Když jsem od manžela slyšela o tomhle obřadu, napadlo mě, že je to nemožné. Ale rozhodla jsem se přijít, umožní mi to nový začátek,“ dodává jeho bývalá choť Jošimi. 

Po skončení obřadu rozvádějící se muž odhazuje pugét a ten, kdo ho chytí, se také dočká šťastného rozvodu. „Odmala mi vrtalo hlavou, že existuje svatební ceremoniál, ale žádný rozvodový. Měl jsem pocit, že by měl být pozitivní obřad na rozloučenou, kde by pár potvrdil své odhodlání začít nový život. Rozvodové obřady jsem začal organizovat před dvěma lety,“ vysvětluje majitel rozvodové agentury Hiroki Terai. 

Terai od založení svého byznysu „šťastně rozloučil“ stovku párů, jejichž rozvodový obřad končil rozbíjením snubních prstýnků. Jen osm párů ze všech Teraiových klientů si rozvod v průběhu slavnosti rozmyslelo a na poslední chvíli si manželé k sobě našli cestu zpátky.