Italský parlament schválil reformy, čeká se Berlusconiho demise

Řím - Italský parlament dnes podle očekávání definitivně schválil balík reformních zákonů nezbytných pro strukturální změny ekonomiky postižené dluhovou krizí. Očekává se, že ještě večer premiér Silvio Berlusconi podá demisi, jak v případě odsouhlasení reforem nedávno slíbil. Novým premiérem by mohl být bývalý eurokomisař Mario Monti.

Reformy dnes odhlasovala dolní komora parlamentu, horní komora tak učinila již v pátek. Zákonodárci tak otevřeli cestu k odchodu Berlusconiho a vytvoření nové vlády „národní jednoty“. Ta má realizovat schválený program hlubokých reforem, které zasahují důchodový systém, pracovní právo a celou státní správu a mají vrátit důvěru v italskou ekonomiku. Berlusconi, který odhlasováním reforem podmínil svou rezignaci, již svolal na večer mimořádnou schůzku vlády. Hned po ní hodlá podle agentur jít složit funkci do rukou prezidenta Giorgia Napolitana.

Očekávaný dnešní odchod 75letého Berlusconiho, který hluboce poznamenal italskou politiku v posledních 17 letech, označují místní i zahraniční komentáře za velkou událost. Berlusconi sám sebe označuje za nejlepšího premiéra novodobé italské historie. Mnoho italských politiků a obyvatel však tohoto tiskového magnáta obviňuje, že svou politikou i chováním podkopal důvěryhodnost země.

Novým premiérem by mohl být Mario Monti

Předpokládá se, že novým premiérem se z pověření prezidenta Napolitana stane 68letý bývalý eurokomisař Mario Monti, se kterým Berlusconi dnes poobědval. „Mariovi Montimu věříme a říkáme, že musí být vytvořena nová vláda. Jiné alternativy neexistují,“ říká Pier Ferdinando Casini, předseda strany UDC. „Mario Monti je jen jedna alternativa, ale musíme prověřit politickou soutěž. Musíme vědět něco o jeho politické agendě,“ řekl Roberto Maroni, ministr vnitra za stranu Liga severu.

Podle Reuters by nová vláda měla být oznámena v neděli večer, nejpozději v pondělí dopoledne. Jednání politických stran o sestavení vlády ale provázejí spory, především kvůli obstrukcím dosavadních členů koalice z řad nacionalistické Ligy severu a Berlusconiho pravicové strany Lid svobody. 

Prezident dnes dopoledne vyzval místní politiky, aby dali přednost národním zájmům před svými partajními a místními ambicemi. „Všechny politické síly se musejí chovat zodpovědně,“ prohlásil Napolitano, jehož země zažívá hlubokou ekonomickou a finanční krizi a je pod silným tlakem zahraničních partnerů.

Americký prezident Barack Obama, jeho francouzský protějšek Nicolas Sarkozy a šéfka Mezinárodního měnového fondu (MMF) Christine Lagardeová uvítali poslední vývoj v Itálii a vyjádřili naději, že nová vláda bude vytvořena brzy. Především Lagardeová přitom již vyslovila podporu předpokládanému novému italskému premiérovi Montimu.

Berlusconiho devět let v roli premiéra

Berlusconi potvrdil i popřel italskou tradici rychlého střídání vlád. Zažívá sice už třetí odchod, na druhou stranu byl ale s devíti lety na vrcholu nejdéle vládnoucím premiérem poválečné Itálie. Poprvé dali voliči důvěru úspěšnému byznysmenovi v roce 1994. Jenomže Berlusconiho politický vzestup od začátku brzdily problémy s justicí. První vláda se mu zhroutila mimo jiné i kvůli vyšetřování daňového úniku jeho impéria. Dodnes čelí rodák z Milána třem procesům souvisejícím s jeho podnikáním.

Berlusconiho firmy ale vzkvétají bez ohledu na jeho politické úspěchy a pády. Mediaset dnes vlastní tři největší soukromé televize, Fininvest kontroluje AC Milán a desítky dalších společností.

„Jsem nejpronásledovanější oběť justice v historii lidstva, na celém světě.“

Silvio Berlusconi


Berlusconi a jeho aféry

Italové dlouho Berlusconimu promíjeli i sexuální excesy. V roce 2009 ale pohár přetekl - manželka prohlásila, že nemůže žít s někým, kdo spí s nezletilými. Italská média přetékala zprávami o prostitutkách na premiérových večírcích. Když se mezi nimi objevila 17letá Maročanka Ruby, vložila se do věci opět justice. Ve čtvrtém otevřeném procesu viní Berlusconiho z placeného sexu s nezletilou.

„Lepší mít rád hezké dívky než být gay.“

Silvio Berlusconi


Ekonomická krize nezlikvidovala Berlusconiho jako podnikatele, jako politikovi mu však zasadila poslední ránu.