Německo na nohou: Kebabové vraždy páchali pravicoví teroristé

Berlín - Německá policie v neděli zatkla komplice skupiny lidí úzce napojených na krajně pravicové seskupení Národně socialistické podzemí (Nationalsozialistischer Untergrund). Ti se měli v letech 2000 - 2007 dopustit série vražd drobných přistěhovaleckých živnostníků a mladé policistky. Toto odhalení přivedlo německé vyšetřovatele k závěru, že lze mluvit o existenci „krajně pravicového teroru“ v zemi. Jednotlivé zločiny, k nimž se dosud nedařilo najít motiv, nynější odhalení řadí do série xenofobně a neonacisticky motivovaných činů. Oznámil to spolkový ministr vnitra Hans-Peter Friedrich. Německou kancléřku Angelu Merkelovou tato informace šokovala. Vyzvala k dalšímu boji proti extremismu.

Policie zadržela poblíž Hannoveru sedmatřicetiletého muže, kterého důvodně podezírá, že byl komplicem nedávno odhalené tříčlenné skupiny vrahů a lupičů s tzv. „hnědým zázemím“.

Také právě zadržený Holger T. byl členem pravicového seskupení Národně socialistické podzemí (Nationalsozialistischer Untergrund - NSU), stejně jako trojice pachatelů. Byl s ní ve styku od devadesátých let, půjčoval trojici na své jméno obytné automobily, jejichž pomocí páchali zločiny a snadno mizeli, a dal jim později k dispozici i svůj řidičský průkaz a pas.

Policejní vyšetřování se později začalo stahovat kolem trojice hlavních podezřelých, dvou mužů a jedné ženy. Oba muži poté v jednom obytném autě u Eisenachu spáchali sebevraždu. Po jejich společnici, šestatřicetileté Beatě Z., bylo vyhlášeno pátrání, načež se sama vzdala policii.

U ní byla nalezena pistole značky ČZ ráže 7,65 milimetru, kterou byla spáchána série vražd přistěhovalců. Že jde o pistoli české výroby, poznali vyšetřovatelé už v devadesátých letech, spolupráce s českými kolegy však s řešením případu nepohnula. Žena nyní čelí obvinění z vraždy, pokusu o vraždu, žhářství a náležitosti k teroristické organizaci.

Pachatelé "kebabových vražd" v Německu
Pachatelé „kebabových vražd“ v Německu

Nová forma terorismu v SRN

„Vše nasvědčuje tomu, že tu máme co dělat s novou formou krajně pravicového terorismu,“ řekl spolkový ministr vnitra Hans-Peter Friedrich.

Všechny dosud nevyřešené trestné činy v Durynsku, kde skupina především působila, budou podle něj znovu prověřeny, zda nenesou stopy dopadených. První výsledky prověrky lze očekávat již příští týden, dodal.

Německo je dnes domovem pro zhruba 3 miliony lidí tureckého původu. V posledních letech jsou stále častěji zaznamenávány snahy o útoky na příslušníky cizích etnik právě ze strany politicky marginalizované krajní pravice.


Podle vedoucího odboru pro ochranu ústavy z Dolního Saska Hanse-Wernera Wargela, by se mohlo jednat o nejhorší případ pravicového násilí v posledních desetiletích.

Skupina popravovala výstřelem do hlavy

Série vražd drobných podnikatelů z přistěhovaleckých kruhů v Německu mezi roky 2000 a 2006 byla často nazývána „dönerové vraždy“ s narážkou na nejčastější předmět podnikání dotyčných v rychlém občerstvení (oběťmi bylo osm Turků a jeden Řek). Zločiny spojoval stejný „modus operandi“ - výstřel do hlavy uprostřed bílého dne a zmizení pachatelů bez zanechání jakékoli použitelné stopy.

Zcela stejná byla vražda 25. dubna 2007 v Heilbronnu, kde byla zavražděna dvadvacetiletá policistka výstřelem do hlavy na louce, kde se konala místní slavnost. Její čtyřiadvacetiletý kolega byl těžce zraněn a řadu týdnů zápasil o život.

Německá policie
Německá policie

Služební zbraně obou policistů z Heilbronnu našli vyšetřovatelé v obytném autě u Eisenachu, v němž dva podezřelí spáchali zřejmě sebevraždu. O trojici se přitom už od devadesátých let vědělo, že má styky s neonacistickými kruhy. Skupina se pak ale od hlavního proudu v roce 1998 poněkud odpoutala a tím zmizela ze zorného pole vnitřní kontrarozvědky - Úřadu na ochranu ústavy. Teprve později se trojice zase do ohniska vyšetřovatelů dostala.

„Našli jsme několik DVD, která byla částečně zabalená a adresovaná tiskovým agenturám a islámským centrům. Nachází se na nich propagandistický film a také informace o vraždách stánkařů s jídlem, které mohl znát jen pachatel,“ upřesnil spolkový státní zástupce Rainer Griesbaum. Kritici se mezitím ptají, proč se na pachatele nepřišlo dřív. Je snad Německo slepé na pravé oko?

Video Telefonát Petra Robejška
video

Telefonát Petra Robejška

Merkelová: Je to ostuda pro Německo

„Je to ostuda a zahanbuje to Německo,“ prohlásila kancléřka Merkelová na sjezdu své Křesťanskodemokratické unie (CDU) v Lipsku na adresu série vražd přistěhovalců. „Musíme udělat všechno pro to, abychom tento případ objasnili.“ Kvůli této aféře požadují někteří němečtí politici znovu zákaz Národnědemokratické strany Německa (NPD) podezřívané z podpory neonacismu. Další politici naopak radí k opatrnosti, aby se neopakovala situace z roku 2003, kdy pokus tehdejší vlády sociálních demokratů (SPD) a Zelených, vedené kancléřem Gerhardem Schröderem, zamítl ústavní soud.

Angela Merkelová
Angela Merkelová