Americká policie rozpustila protesty v Portlandu a Oaklandu

Portland (USA) - Policie v americkém Portlandu v neděli z parků v centru města vyhnala asi 1 000 lidí, kteří zde protestovali proti sociální nerovnosti a chamtivosti korporací. Při zásahu proti hnutí Okupujte Wall Street, které v řadě měst USA protestuje již několik týdnů, bylo zatčeno přes 50 lidí. Dnes strážci zákona vyklidili také stanové městečko protestujících v kalifornském Oaklandu. Desítky policistů při akci, kterou provedly brzy ráno tamního času, strhly více než 100 stanů a odvedly nejméně 12 demonstrantů.

Vyklízením stanových táborů, které se staly symbolem hnutí, v posledních dnech proti Okupujte Wall Street postupují i další americká města, která si stěžují, že do jejich center hnutí přineslo zvýšenou kriminalitu a zhoršené hygienické podmínky. Například v Salt Lake City policie protestující rozehnala o víkendu, 15 jich přitom zatkla. V Denveru tamní policisté v neděli zatkli 17 demonstrantů. Protestující v Oaklandu byli v uplynulých týdnech v rámci hnutí proti sociální nerovnosti jedněmi z nejviditelnějších. Policie se je z centra města pokusila vytlačit již na konci října.

Hnutí Okupujte Wall Street vzniklo v polovině září v New Yorku a postupně se rozšířilo do dalších amerických měst i do celého světa. Demonstranti tvrdí, že zastupují 99 procent amerických občanů a brání je proti procentu nejbohatších. Kritizují podle nich nedostatečnou solidaritu bohatých s chudými a žádají větší zdanění bohatých.