Stany „nespokojených“ musely pryč kvůli úklidu

New York – Úřad newyorského starosty vydal rozkaz k tomu, aby se vyklidil park Zuccotti ve finančním centru města. Tam již od září stanovali účastníci hnutí Occupy Wall Street, kteří podle svých slov zastupují 99 procent amerických občanů a brání je proti procentu nejbohatších. Po vyčištění a úklidu místa se tam budou moci vrátit. Není ale zatím jasné, zda si zde budou moci znovu postavit stany.

Účastníci protestu byli vyzváni, aby „dočasně opustili“ park a odnesli z něj stany a celty. Protestující se smějí po úklidové akci do parku vrátit, ale už bez stanů, celt a spacích pytlů. Radnice zdůraznila, že okupovaná plocha se stala ze zdravotního hlediska nebezpečnou.

Do akce byly nasazeny stovky policistů, kteří střeží i okolí parku. Většina demonstrantů začala místo opouštět už po první výzvě. Policie nicméně zadržela kolem 70 demonstrantů, kteří se chovali vzpurně, respektive se bránili. Mezi nimi byla i skupina lidí, kteří se k sobě vzájemně připoutali. Hospitalizována byla jedna osoba s dýchacími potížemi.

Protestující se podle úřadů smějí po úklidu do parku vrátit, ale už bez stanů, matrací, celt a spacích pytlů. Skupina právníků však získala rozhodnutí soudu, které demonstrantům povoluje vrátit se i se stany. Starosta Michael Bloomberg řekl, že se město proti soudnímu rozhodnutí okamžitě odvolá.

Video Reportáž Martina Jonáše
video

Reportáž Martina Jonáše

Hnutí Okupujte Wall Street vzniklo v polovině září v New Yorku a postupně se rozšířilo do dalších amerických měst i do celého světa. Demonstranti tvrdí, že zastupují 99 procent amerických občanů a brání je proti procentu nejbohatších. Kritizují podle nich nedostatečnou solidaritu bohatých s chudými a žádají větší zdanění bohatých. Tvrdí také, že hlas obyčejných lidí, jako jsou oni, ve Spojených státech není moc slyšet.

Hnutí se následně rozšířilo do desítek dalších amerických měst. Policie v posledních dnech zasáhla proti táborům v kalifornském Oaklandu, oregonském Portlandu a ve Vermontu na východě země.