Lužkov vypovídal u soudu, podezření nadále odmítá

Moskva - Bývalý moskevský starosta Jurij Lužkov dnes téměř pět hodin vypovídal před vyšetřovatelem miliardových zpronevěr v peněžním ústavu Bank Moskvy. Peníze údajně skončily na kontě jeho manželky, nejbohatší ruské podnikatelky Jeleny Baturinové. Lužkov dříve veškerá podezření odmítal. Své „pronásledování“ přičítá odvetě za to, že si troufá veřejně kritizovat prezidenta Dmitrije Medvěděva.

Vyšetřovatelé se zajímají o dění z předloňského roku, kdy radnice ještě za Lužkovova vedení za 15 miliard rublů (zhruba devět miliard korun) koupila další akcie banky Moskvy. Ta vzápětí půjčila téměř 13 miliard rublů (asi osm miliard korun) neznámé developerské společnosti, která sumu použila na nákup pozemků od Baturinové a úvěr nesplácí. Vzpomínané pozemky radnice dříve prodala firmám starostovy manželky, přestože byly původně určeny na stavbu cizích velvyslanectví.

Video Rozhovor s Josefem Pazderkou
video

Rozhovor s Josefem Pazderkou

„Mohu čestně a otevřeně prohlásit, že Jurij (Lužkov) čestně a otevřeně odpověděl na všechny položené otázky, ani jediné se nevyhnul,“ řekl novinářům exstarostův advokát Genri Reznik. Podrobností se vyvaroval, jen zdůraznil, že klientovo postavení se nezměnilo ze svědka v obviněného, jak se stávalo za sovětských časů. Domnívá se také, že nepůjde o poslední Lužkovův výslech.

Vyšetřovatelé se už několikrát pokoušeli předvolat i Lužkovovu manželku, ale neúspěšně. Baturinová byla pokaždé v cizině - vlastní nemovitosti v Rakousku a Británii.

Veterána ruské politiky Lužkova sesadil prezident Dmitrij Medvěděv loni na podzim „pro ztrátu důvěry“. Až nedávno Kreml v polemice s bývalým starostou, který se po svém pádu přeměnil v ostrého kritika poměrů, ohlásil, že k odvolání vedlo „krajně neefektivní řízení města“ a „bezmezná korupce“ v metropoli.