Austrálie chce zase vozit uran do Indie

Canberra - Australská premiérka Julia Gillardová chce zrušit zákaz vývozu uranu do Indie. Embargo přitom sama prosadila po nástupu k moci z obav, aby Dillí nepoužilo australskou surovinu k výrobě jaderných zbraní. Čtyři roky ve vládě tak stačily k tomu, aby na australské labouristy dolehla realita a aby obrátili o 180 stupňů.

Austrálie má 40 procent světových zásob uranu, ale vyváží jen necelých 20 procent světové spotřeby. Sama jaderné elektrárny nemá. Indie naproti tomu chce do třiceti let postavit 30 reaktorů. Nepodepsala ale smlouvu o nešíření jaderných zbraní, protože ji pokládá za diskriminační. Australští zelení varují před závody v jaderném zbrojení.

0Australská premiérka Julia Gillardová:

„Jak se Indie rozvíjí a vytahuje stamiliony obyvatel z chudoby, potřebuje pro ně energii. Chce ji pokrýt jadernými elektrárnami. My jsme velký dodavatel uranu. Přístup na toto nové a rostoucí odbytiště velmi prospěje pracovnímu trhu v Austrálii.“


Gillardová má ale dostatečnou podporu. Morální výhrady chce utišit bilaterální smlouvou s Dillí o mírovém využívání australského uranu. Canberra zůstávala se svým postojem osamocená. S Indií jako největší světovou demokracií a protiváhou Číny před třemi lety podepsaly přelomovou spolupráci v jaderné oblasti i Spojené státy.

Gillardová prohlásila, že hodlá stranu přesvědčit na národní konferenci příští měsíc. Indický ministr zahraničí S. M. Krišna její vyjádření přivítal. „Přikládáme vztahům s Austrálií velký význam. Energetika je jednou z klíčových oblastí naší bilaterální spolupráce,“ zdůraznil.

Austrálie vyváží asi 10 000 tun uranu ročně, ale neprodává ho na otevřeném trhu. Čtvrtina se exportuje do Japonska, smlouvy jsou uzavřeny s USA, Čínou, Tchaj-wanem, Jižní Koreou a několika evropskými zeměmi.