V Sýrii od neděle zabito 70 lidí

Damašek – Syrská státní televize dnes oznámila, že úřady propustily 1 180 vězňů  „zapojených“ do protivládních protestů. Na svobodě jsou prý lidé, kteří „nemají krev na rukou“. Zpráva o propuštění vězňů přichází v době, kdy se Sýrie kvůli násilnému potlačování protestů ocitá v mezinárodní izolaci. V zemi opět naplno propukly ostré střety armády s ozbrojenými povstalci. Od neděle v bojích zemřelo na sedmdesát lidí. Během osmi měsíců protestů proti Asadovu režimu zahynulo podle OSN celkově již přes 3 500 lidí.

Vnitřní odpor v Sýrii neustále narůstá. Jen od neděle bezpečnostní síly zabily podle syrských pozorovatelů pro lidská práva 27 civilistů. Při ozbrojených střetech zemřelo také 34 vojáků a 12 dezertérů. Většina obětí zemřela na jihu Sýrie v Dará.   

Evropská unie kvůli nekončícímu násilí zavedla přísnější sankce vůči prominentům diktátorského režimu. Liga arabských států pozastavila Damašku členství a jordánský král jako první politik z arabského světa rovnou vyzval Asada k demisi: „Kdykoli použijete násilí proti svým vlastním lidem, nikdy to neskončí dobře.“ 

Damašek tlaky zvenčí označuje za bezprecedentní vměšování a útoky proti legitimnímu vedení Sýrie. Evropské sankce odbývá režim tím, že se bude orientovat na asijské a africké trhy. Opozice zatím v zahraničí shání podporu. V Moskvě ale neuspěla. Rusové delegaci oznámili, že povstalci se musí s Asadem dohodnout sami. 

Nejsilněji se za opozici zatím postavilo Turecko. „Budoucnost nemůže být postavena na krvi utlačovaných. Historie si zapamatuje některé vůdce jen kvůli krvi, kterou prolili. Asade, jste na nejlepší cestě stát se jedním z nich,“ řekl turecký premiér Erdogan.

Nervozita se přelévá i do okolních zemí. V Libanonu dokonce skončila televizní debata mezi Asadovým odpůrcem a příznivcem rvačkou.